Handbalistele clujene s-au impus în fața ultimei clasate, Alba Sebeș, scor 35-25

Echipa antrenată de Carmen Amariei s-a impus categoric în fața echipei codașe din clasamentul Ligii Naționale de handbal feminin, HC Alba Sebeș, într-o partidă ce a contat pentru etapa a 18-a a sezonului.

Universitatea Cluj a obținut o victorie scontată sâmbătă dimineață, pe teren propriu, în fața ultimei clasate HC Alba Sebeș. A fost 35-25, iar fetele lui Carmen Amariei ajung la șase victorii în acest sezon.

Fără să se întrebuințeze prea tare, Universitatea Cluj a reușit să treacă de HC Alba Sebeș. Oaspetele au contat în acest meci doar în debut, în primele zece minute, după care Popa și compania au pus stăpânire pe joc. A fost 3-1 pentru Sebeș, dar a urmat o serie de cinci goluri consecutive și lucrurile au intrat pe un făgaș normal. Până la pauză diferența a crescut până la șase goluri, 16-10, iar soarta partidei a fost rezolvată încă din debutul părții a doua.

În doar zece minute, „studentele” clujene s-au desprins la 24-13 pe tabelă, iar finalul partidei a găsit garnitura a doua a Clujului pe teren. Astfel, Sebeșul s-a apropiat de la -12 la -7, temporar doar, pentru că în cele din urmă diferența finală a fost de zece lungimi. 35-25, un succes facil obținut de Universitatea Cluj, care face un pas important spre ocuparea locului 10. În schimb, HC Alba Sebeș se îndreaptă cu pași repezi spre liga secundă.

Surpriza meciului a fost revenirea pe teren a extremei Alexandra Dindiligan după accidentarea din meciul cu Măgura Cisnădie.

Universitatea Cluj - HC Alba Sebeș 35-25 (16-10) - Sala Sporturilor „Horia Demian”

Marcatoare:
Universitatea Cluj: Laura Popa 9 goluri, Corina Biriș 7, Florina Chintoan 4, Cristina Laslo 4, Alexandra Severin 3, Alexandra Dindiligan 3, Andreea Tetean 2, Irina Ivan 1, Sonia Vasiliu 1, Cristina Boian 1

HC Alba Sebeș: Elena Pătuleanu 6 goluri, Ana Ciolan 6, Cristina Predoi 3, Ioana Pătuleanu 3, Nicoleta Rusu 3, Nicoleta Safta 2, Ana-Maria Dima 2