Tenis: România s-a calificat în Grupa Mondială II a Fed Cup după o pauză de 15 ani

Echipa feminină de tenis a României a învins Serbia cu scorul de 4-1, duminică, la Arenele BNR din București, în meci de baraj pentru Grupa Mondială II a Fed Cup, după ce perechea sârbă Jovana Jaksic/Nina Stojanovic a abandonat la scorul de 2-1 în primul set pentru româncele Monica Niculescu/Irina Begu.

României își asigurase promovarea în Grupa Mondială II, după ce Sorana Cîrstea a câștigat în trei seturi în fața jucătoarei Bojana Jovanovski, cu 6-3, 6-7 (7), 6-3.

Sorana Cîrstea a adus primul punct pentru România, sâmbătă, după ce a învins-o pe Ana Ivanovic cu 3-6, 6-1, 6-2 în prima partidă de simplu. Simona Halep a învins-o pe Bojana Jovanovski cu 6-2, 6-4, în a doua partidă de simplu, duminică, meci reluat de la scorul de 3-1, 15-15 în favoarea Simonei, după ce a partida fusese întrerupt sâmbătă din cauza ploii. Ana Ivanovic a învins-o apoi pe Simona Halep, cu 6-3, 7-6 (2).

România a revenit în Grupa Mondială II a Fed Cup după o pauză de 15 ani.