România a ajuns la 80 de sportivi calificaţi la Jocurile Olimpice de la Paris

Delegaţia României pentru Jocurile Olimpice de la Paris a ajuns la 80 de sportivi.

România a ajuns la 80 de sportivi calificaţi la Jocurile Olimpice de la Paris. Sursă foto: Pixabay.com România a ajuns la 80 de sportivi calificaţi la Jocurile Olimpice de la Paris. Sursă foto: Pixabay.com

Delegaţia României pentru Jocurile Olimpice de la Paris (26 iulie-11 august) a ajuns la 80 de sportivi, după ce Ebru Bolat şi-a asigurat prezenţa în întrecerile de yachting.

Este pentru a treia oară în istorie când România va avea la startul competiţiei olimpice sportivi la yachting, informează Agerpres.ro.

Ebru s-a calificat la ultimul turneu care a împărţit biletele olimpice, de la Hyeres (Franţa). La clasa Ylca 6, Ebru a terminat pe primul loc asigurându-şi participarea la Jocuri. Ea a strâns 70 de puncte în 10 curse, de două ori a terminat prima, de două ori pe locul secund şi odată pe locul al treilea, la restul întrecerilor fiind în top 10 (într-o cursă a fost descalificată).

Team Romania are în acest moment 80 de sportivi calificaţi, la 11 sporturi.