Ana Bogdan s-a oprit în optimile de la Adelaide. Jucătoarea româncă a fost învinsă după două ore de joc.

Jucătoarea româncă de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de germanca Laura Siegemund, cu 6-4, 7-5, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 500 de la Adelaide (Australia).

Ana Bogdan a fost învinsă de germanca Laura Siegemund, cu 6-4, 7-5, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 500 de la Adelaide/ Foto: Ana Bogdan - Facebook Ana Bogdan a fost învinsă de germanca Laura Siegemund, cu 6-4, 7-5, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 500 de la Adelaide/ Foto: Ana Bogdan - Facebook

Jucătoarea româncă de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de germanca Laura Siegemund, cu 6-4, 7-5, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 500 de la Adelaide (Australia), dotat cu premii totale de 922.573 de dolari americani.

Ana Bogdan (31 ani, 66 WTA), intrată pe tabloul principal ca „lucky loser”, s-a înclinat după o oră şi 51 de minute de joc.

Românca a condus cu 5-2 în setul secund, dar a pierdut cinci ghemuri la rând şi meciul.

Ana Bogdan şi Laura Siegemund erau la egalitate înaintea acestui duel în meciurile directe, 1-1, după ce germanca s-a impus în 2018, în primul tur la Rabat, cu 6-4, 6-1, iar românca a câştigat anul trecut la Dubai, cu 7-5, 6-3, în primul tur. Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 13.170 şi 73 de puncte WTA pentru evoluţia sa.

Jucătoarea de tenis Ana Bogdan, în cel mai bun an al carierei: „Îmi doresc mai mult”

Ana Bogdan a câștigat turneul BCR Iaşi Open. A obținut victoria după o oră de meci