Universitatea Cluj și CFR Cluj s-au calificat în sferturile Cupei României

Ambele echipe de fotbal ale Clujului, Universitatea „U” Cluj și CFR Cluj, s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

Ambele echipe ale Clujului, calificate în sferturi de finală, Cupa României / Foto: FC Universitatea Cluj - Facebook Ambele echipe ale Clujului, calificate în sferturi de finală, Cupa României / Foto: FC Universitatea Cluj - Facebook

Universitatea Cluj şi CFR Cluj s-au calificat, miercuri seara, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după rezultatele înregistrate în Grupa B a competiţiei.

Universitatea a surclasat-o pe FC Botoşani cu 4-0, în deplasare, câştigând grupa. Ianis Stoica a reuşit o dublă (5, 60), olandezul Elvis Manu (35 - penalty) şi italianul Marco Fossati (78) marcând primele lor goluri pentru „şepcile roşii”.

Gest inedit al CFR Cluj pentru copiii nevoiași: „Duminică, la derby-ul cu FCSB, fii tu cel care aduce bucuria pe chipul unui copil”

CFR Cluj a remizat cu Rapid, în Giuleşti, 0-0, un punct suficient pentru a-şi asigura locul secund, în condiţiile în care CSM Alexandria a pierdut acasă cu CSA Steaua, 2-3, după ce ''roş-albaştrii'' au avut 3-0.

„U” va juca în sferturi a doua clasată în Grupa A (Petrolul Ploieşti, Corvinul Hunedoara sau FC Hermannstadt), în timp ce CFR Cluj va întâlni câştigătoarea acestei grupe.

Rezultatele de miercuri

Grupa B
FC Rapid Bucureşti - FC CFR 1907 Cluj 0-0, Giuleşti Superbet Arena - Bucureşti
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Stelian Slabu (Braşov); al patrulea oficial: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti)
Arbitru video: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitru asistent video: Ovidiu Artene (Vaslui)
Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti) - CCA, Dragoş Ionescu (Bucureşti) - FRF

Au marcat: Ianis Stoica (5, 60), Elvis Manu (35 - penalty), Marco Fossati (78).
Arbitru: Robert Avram (Piteşti); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Cosmin Vatamanu (Bucureşti); al patrulea oficial: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)
Arbitru video: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitru asistent video: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Vlad Căluşer (Bucureşti) - FRF

CSM Alexandria - CSA Steaua Bucureşti 2-3 (0-0), Stadion Municipal - Turnu Măgurele
Au marcat: Petre Simon (88, 90+2), respectiv David Matei (47), Ţvetelin Ciunciukov (59, 86).
Arbitru: Sorin Vadana (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: George Suciu (Câmpia Turzii), Cristian Daniel Ilinca (Craiova); al patrulea oficial: Mihai Motan (Târgovişte)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) - CCA, Mircea Brînduşă (Călăraşi) - FRF