„U” Cluj, remiză în primul amical al verii. Clujenii au jucat contra vicecampioanei Sloveniei

FC Universitatea Cluj a întâlnit, marți, 13 iunie, echipa NK Celje, vicecampioana Sloveniei. Scorul final a fost 1-1 (1-0).

„U” Cluj la primul meci amical al verii/ Foto: FC Universitatea Cluj „U” Cluj la primul meci amical al verii/ Foto: FC Universitatea Cluj

„U” Cluj s-a întâlnit marți, 13 iunie, cu vicecampioana Sloveniei, NK Celje.

Celje a câștigat primul titlu de campioană în sezonul 2019/2020 și are în palmares trei locuri secunde în sezoanele 2002/2003, 2014/2015 și 2022/2023. De asemenea, slovenii au și o Cupă câștigată în sezonul 2004/2005.

În sezonul 2022/2023, NK Celje s-a clasat pe poziția secundă în campionat, la șase puncte de Olimija Ljubljana, acumulând 67 de puncte. Au avut cea mai bună apărare din campionat, cu 34 de goluri primite în 36 de partide și vor juca în preliminariile UEFA Conference League.

Conform site-ului de specialitate Transfermarkt, lotul celor de la NK Celje este evaluat la 6,3 milioane de euro. Echipa își desfășoară meciurile de pe teren propriu pe Z'dežele Stadium, arenă cu o capacitate de 13.059 de locuri. Jucătorii celor de la NK Celje mai sunt numiți „conții” sau „galben-albaștrii”.

Slovenii au deschis meciul în primele 8 minute de la începerea meciului

Gazdele au reușit să conducă după 45 de minute, printr-un gol marcat din penalty în minutul 8.

Chiar dacă „U” Cluj a avut trei ocazii importante să egaleze, nu au reușit.

Scorul la pauză a fost 1-0 pentru NK Celje.

Pe parcursul reprizei secunde au mai intrat Nagy (în minutul 60 în locul lui Rotund), Techereș (în minutul 60 în locul lui Neacșu), Chirilă (în minutul 65 în locul lui Iliev), Pop (în minutul 70 în locul lui Scocîlcă).

Golul așteptat a venit în minutul 80 prin Dorinel Oancea.