CFR Cluj – FC U Craiova 1948, 1-0. Echipa din Gruia, calificată în Conference League

CFR Cluj – FC U Craiova 1948, 1-0. Golul decisiv a fost marcat în prelungiri de Denis Kolinger. Echipa lui Dan Petrescu merge astfel în preliminariile Conference League.

CFR Cluj- FC U Craiova 1948, 1-0./Foto: orangesport.ro CFR Cluj- FC U Craiova 1948, 1-0./Foto: orangesport.ro

CFR Cluj a reușit să înscrie prin Denis Kolinger, în prelungiri (min. 90+7), în poarta adversă.

Echipa din Gruia ocupă astfel ultima poziţie de cupe europene din Superliga, care îi poate duce în preliminariile UEFA Europa Conference League. Potrivit regulamentului, învingătoarea barajului va întâlni, în deplasare, echipa clasată pe ultimul loc din play-off, care oferă dreptul la cupele europene.

Meci dificil pentru clujeni, care au reușit cu greu să se impună pe parcursul partidei.

După încheierea meciului, patronul FC U Craiova a lansat o serie de acuzații legate de arbitraj.

„CFR astăzi a jucat mai prost decât Craiova. Meritam să mergem noi în Conference League, dar nu avem liber acolo.

Azi am fost batjocoriți, CFR nu merita victoria”, a declarat Mititelu după încheierea partidei.

Echipele de start:

CFR Cluj: Scuffet - Cr. Manea, Yuri, Kolinger, Camora - A. Fica, Cvek, Boateng, Krasniqi - Janga, Bîrligea; Rezerve: R. Sava - Ţîru, Peteleu, Hoban, Muhar, R. Filip, Petrila, Yeboah, Maglica; Antrenor: Dan Petrescu

U Craiova 1948: Gurău - R. Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas - Dr. Albu, V. Achim - Baeten, Bauza, Bahassa - A. Chiţu; Rezerve: S. Mogoşanu - Huyghebaert, Piccolomo, Zanfir, Van Durmen, Asamoah, Sidibe, G. Ganea, V. Blănuţă; Antrenor: Nicolo Napoli