România, primul loc la Campionatul European de Taekwon-do de la Cluj

România s-a clasat pe primul loc între cele 30 de țări participante la Campionatul European de Taekwon-do ITF desfăşurat în Cluj-Napoca.

România s-a clasat pe primul loc între cele 30 de țări participante la Campionatul European de Taekwon-do ITF desfăşurat în Cluj-Napoca/ Foto: Ministerul Sportului - Facebook România s-a clasat pe primul loc între cele 30 de țări participante la Campionatul European de Taekwon-do ITF desfăşurat în Cluj-Napoca/ Foto: Ministerul Sportului - Facebook

Clujul a fost în această săptămână gazda Campionatele Europene de Taekwon-do.

Potrivit Ministerului Sportului, România a obţinut 10 medalii de aur, 9 de argint şi 15 de bronz în competiţie.

Clasament medalii/ Foto: Ministerul Sportului - Facebook

Cu aceste rezultate, România a ocupat locul I pe naţiuni la Campionatul European de Taekwon-do ITF, desfăşurat în perioada 25-30 aprilie 2023.

De asemenea, David Mario a fost desemnat cel mai bun Junior al Europei, iar România a obţinut locul I pentru Cea mai bună echipă de seniori şi locul I în clasamentul general seniori.

• David Mario, Cel mai bun Junior al Europei!