„U” Cluj împarte punctele cu FC Argeș. „Studenții” intră în vacanță în zona retrogradării.

„U” Cluj a remizat luni cu formația piteșteană FC Argeș, scor 1-1. „Studenții” intră în vacanță în zona locurilor retrogradabile.

Portarul Andrei Gorcea/ FOTO: Universitatea Cluj - Facebook Portarul Andrei Gorcea/ FOTO: Universitatea Cluj - Facebook

În prima repriza, elevii lui Eugen Neagoe au dominat disputa, având două mari ocazii, prima dată prin Fulop iar apoi prin Filip. Însă în ambele dăți, „studenții” au lovit bara porții lui Straton. Piteștenii au trecut în avantaj, după ce camerunezul Garita, a profitat de ieșirea neinspirată a lui Gorcea.

În cea de a doua parte, „U” a prestat un joc bun, dominând posesia și fazele de poartă. Egalarea a venit în minutului 61 din partea belgianului Remacle, după centrarea bună a senegalezului Thiam, venită la capătul unei acțiuni personale în banda stângă.

După această partidă, Universitatea Cluj râmane pe locul 13, acumulând 18 puncte, în timp ce FC Argeș urcă o poziție în clasament, ajungând pe locul 10 cu un total de 21 de puncte.

Derby-ul Universităților. Mirel Rădoi: „Victoria celor de la U Cluj cu FCSB reprezintă un semnal de alarmă”

U Cluj a câștigat meciul cu Chindia Târgovişte. Scor 1-0