Olimpia Cluj a ratat calificarea în turul al doilea al Ligii Campionilor la fotbal feminin

Universitatea Olimpia Cluj a ratat calificarea în turul al doilea al Ligii Campionilor la fotbal feminin, după ce a fost învinsă de echipa bosniacă SFK 2000 Sarajevo cu scorul de 2-1 (1-0), duminică, pe Cluj Arena, în finala Grupei a 7-a preliminare.

Universitatea Olimpia Cluj a ratat calificarea în turul al doilea al Ligii Campionilor la fotbal feminin, după ce a fost învinsă de echipa bosniacă SFK 2000 Sarajevo/ Foto: Facebook - U Olimpia Cluj Universitatea Olimpia Cluj a ratat calificarea în turul al doilea al Ligii Campionilor la fotbal feminin, după ce a fost învinsă de echipa bosniacă SFK 2000 Sarajevo/ Foto: Facebook - U Olimpia Cluj

Sarajevo, care a devenit prima echipă joacă în 20 de sezoane consecutive în cupele europene la feminin, s-a impus prin golurile marcate de Maja Jelcic (33) şi Marija Milinkovic (69). Golul campioanei României a fost reuşit de Mihaela Ciolacu (68).

„U” Olimpia a jucat în inferioritate numerică din min. 61, când Cristina Botojel a primit al doilea cartonaş galben.

Antrenorul Daniel-Stelian Sima a aliniat echipa: Kyleigh Lucinda Hall - Maria Stamate, Ioana Simona Sigheartău, Ayah Al-Majali, Adina Giurgiu (Carmen Marcu, 46) - Ioana Bortan (căpitan; Alba Gonzalez Perez, 46), Cristina Botojel, Mihaela Ciolacu - Sara Jimenez (Teodora Andreea Pînzariu, 46), Adina Cristina Borodi (Mara Bâtea, 71), Carolina Ţabur (Ioana Bălăceanu, 81).

În finala mică a grupei, Glentoran Women (Irlanda de Nord) a fost învinsă de Birkirkara FC (Malta) cu 2-1. Raina Giusti (47) şi Charlene Zammit (58) au marcat golurile învingătoarelor, iar pentru nord-irlandeze a punctat Kelly Baillie (13).

În semifinalele turneului de la Cluj-Napoca, Universitatea Olimpia Cluj a învins formaţia nord-irlandeză Glentoran Women cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare (0-0 după prelungiri), iar SFK 2000 Sarajevo a dispus de Birkirkara FC cu 4-0.