Olimpia Cluj s-a calificat în finala turului preliminar al Ligii Campionilor la fotbal feminin. FOTO

Universitatea Olimpia Cluj s-a calificat în finala turului preliminar al Ligii Campionilor la fotbal feminin, joi seara, după ce a învins formaţia nord-irlandeză Glentoran Women cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, pe Cluj Arena din Cluj-Napoca.

Universitatea Olimpia Cluj s-a calificat în finala turului preliminar al Ligii Campionilor la fotbal feminin, joi seara, după ce a învins formaţia nord-irlandeză Glentoran Women/ Foto: Paul Gheorgheci/monitorulcj.ro Universitatea Olimpia Cluj s-a calificat în finala turului preliminar al Ligii Campionilor la fotbal feminin, joi seara, după ce a învins formaţia nord-irlandeză Glentoran Women/ Foto: Paul Gheorgheci/monitorulcj.ro

Scorul a fost alb (0-0) atât după cele 90 de minute regulamentare, cât şi după prelungiri.

La ediţia trecută a competiţiei, Universitatea Olimpia Cluj a fost învinsă de Glentoran cu 2-0 în meciul pentru locul al treilea în grupă.

Mihaela Ciolacu, Adina Cristina Borodi, Alba Gonzalez Perez şi Sara Jimenez Garcia au transformat loviturile de departajare pentru Olimpia, iar Adina Giurgiu a ratat (a apărat Ashleigh McKinnon). Pentru echipa din Belfast au punctat Jessica Foy şi Kelly Baillie, în timp ce Jennifer McDade (bară) şi Joely Andrews (a apărat Kyleigh Lucinda Hall) au ratat.

Olimpia a evoluat în formula: Kyleigh Lucinda Hall - Maria Stamate, Cristina Botojel, Ayah Faysal Ayed Al-Majali, Teodora Andreea Pînzariu (Adina Giurgiu, 67) - Mara Bâtea (Sara Jimenez Garcia, 67), Ioana Bortan (căpitan; Adina Cristian Borodi, 100), Mihaela Ciolacu - Carolina Ţabur, Carmen Marcu, Ioana Bălăceanu (Alba Gonzalez Perez, 77).

În cealaltă semifinală a turneului, SFK 2000 Sarajevo a dispus de formaţia malteză Birkirkara FC cu 4-0, prin golurile marcate de Minela Gacanica (15, 69), Alisa Spahic (50) şi Alma Krajnic (81).

Duminică 21 august, în finala mică a Grupei a 7-a se vor înfrunta Glentoran şi Birkirkara FC (11:00), iar finala Universitatea Olimpia Cluj - SFK 2000 Sarajevo va avea loc în aceeaşi zi, de la ora 18:00, ambele pe Cluj Arena.

Câştigătoarea grupei se va califica în turul al doilea al competiţiei, programat în dublă manşă pe 20/21, respectiv 28/29 septembrie.