David Popovici, aur la proba de la 100 m liber a Campionatelor Europene de Înot la Juniori

David Popovici a cucerit cea de-a cincea medalie în cadrul Campionatelor Europene de Înot la Juniori de la Otopeni după ce s-a impus, duminică, în finala de la 100m liber.

David Popovici. Foto: Facebook - FRNPM David Popovici. Foto: Facebook - FRNPM

David Popovici a câștigat duminică seara cea de a medalie de aur, la Campionatul European de Înot pentru Juniori de la Otopeni.

Înotătorul român s-a clasat primul în proba de 100 m liber, completându-și colecția de medalii de aur, după cea de la 50 m și 200 m liber individual și ștafetă 4x100 liber.

Citiți știrile monitorulcj.ro și pe Google News

Cu timpul de 47.69, Popovici și-a asigurat titlul în proba de 100m liber din cadrul Campionatelor Europene de Înot la Juniori de la Otopeni. El a fost urmat de britanicul Jacob Whittle (48.65) și cipriotul Nikolas Antioniou (49.67).

Medaliile câștigate de România la CE Înot pentru juniori

• 5 de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 100 m liber, 200 m liber şi 50 m liber, Vlad Stancu la 1.500 m liber
  • 3 de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber.