David Popovici, medaliat cu aur la 200 m liber la Campionatele Europene de înot pentru juniori

Sportivul David Popovici a obţinut, miercuri, a doua sa medalie de aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, impunându-se în finala probei de 200 m liber cu timpul de 1 min 45 sec 45/100.

Sportivul David Popovici a obţinut, miercuri, a doua sa medalie de aur la Campionatele Europene de înot/ Foto: Captură TVR 1 Sportivul David Popovici a obţinut, miercuri, a doua sa medalie de aur la Campionatele Europene de înot/ Foto: Captură TVR 1

Dublul campion mondial de seniori, care se calificase în finală cu al doilea timp, şi-a apărat astfel titlul la 200 m liber cucerit anul trecut la Europenele de juniori de la Roma. Popovici deţine şi recordul probei de 200 m liber la juniori, 1 min 43 sec 21/100, stabilit la 20 iunie 2022 la Campionatele Mondiale de seniori de la Budapesta.

Podiumul probei de 200 m liber a fost completat cu Lorenzo Galossi (Italia), cu 1 min 47 sec 71/100  şi Jacob Whittle (Marea Britanie), cu 1 min 47 sec 85/100.

Citiți știrile monitorulcj.ro și pe Google News

Tot în această seară, Popovici va concura în finala probei de ştafetă combinată, alături de Ştefan Cozma, Anastasia Bako şi Irina-Ana Preda. Ştafeta combinată de 4x100 m liber a României s-a calificat în ultimul act cu al şaselea timp.

David Popovici (17 ani) a cucerit prima sa medalie de aur la CE de juniori de la Otopeni, marţi, în proba de ştafetă 4x100 m masculin. România, în formula David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, a urcat pe prima treaptă a podiumului, impunându-se în finală cu timpul de 3min18sec93/100.

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.

Anul trecut, la Europenele de juniori de la Roma, Popovici a câştigat aurul la 50 m, 100 m (cu record mondial de juniori) şi 200 m liber, precum şi argintul cu ştafeta de 4x100 m liber. România a ocupat atunci locul cinci în clasamentul pe medalii.