Simona Halep, calificată în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Bad Homburg

Jucătoarea de tenis Simona Halep s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Bad Homburg (Germania), dotat cu premii totale de 203.024 euro, după ce a învins-o pe slovena Tamara Zidansek cu 6-0, 6-3.

Simona Halep s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Bad Homburg/ Foto: Facebook - Simona Halep Simona Halep s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Bad Homburg/ Foto: Facebook - Simona Halep

Halep (30 ani, 19 WTA), a patra favorită, s-a impus în doar 66 de minute.

Simona Halep a dominat categoric primul set, adjudecat în 29 de minute, pierzând un singur punct pe propriul serviciu (sută la sută cu primul, 75% cu al doilea).

Citiți știrile monitorulcj.ro și pe Google News

În actul secund, Zidansek (24 ani, 58 WTA) a început mai bine şi a condus cu 2-0 şi 3-1, dar Halep a revenit şi a câştigat ultimele cinci ghemuri ale meciului. Acesta a fost primul meci dintre Halep şi Zidansek.

Halep şi-a asigurat un cec de 5.000 de euro şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe americanca Amanda Anisimova, care a trecut cu 6-0, 6-2 de conaţionala Anna Li.

Halep şi Anisimova (20 ani, 25 WTA), sunt la egalitate în meciurile directe, ambele jucate la Roland Garros. Anisimova s-a impus în 2019 cu 6-2, 6-4, în sferturi, iar Halep s-a revanşat în 2020, cu 6-0, 6-1, în turul al treilea.