Politică
Deputatul Remus Lăpușan (PSD Cluj), despre vânzarea Napolact: „Fermierii din Ardeal nu trebuie scoși din lanțul de producție.”
Deputatul clujean Remus Lăpușan (PSD) dorește ca, odată cu preluarea Napolact de către Bonafarm, fermierii din Ardeal să nu fie excluși din lanțul de producție, deoarece produsele trebuie să rămână febricate din lapte românesc.

Remus Lăpușan, deputat PSD de Cluj a transmis că recenta preluare brandului Napolact de către grupul maghiar Bonafarm, în urma unui acord cu FrieslandCampina, ridică serioase semne de întrebare privind efectele acestei tranzacții asupra pieței lactatelor din România și, în special, asupra celor peste 1.100 de fermieri locali din Ardeal care livrează zilnic lapte către unitățile de producție din Cluj-Napoca și Târgu-Mureș.
Remus Lăpușan (deputat PSD de Cluj) atenționează în legătură cu vânzarea Napolact
„Trebuie să ne asigurăm că, după preluarea Napolact de către Bonafarm din Ungaria, fermierii din Ardeal nu sunt scoși din lanțul de producție. Produsele Napolact trebuie să rămână fabricate din lapte românesc!”, a transmis Remul Lăpușan.
Potrivit deputatului, în aceste zile, se discută intens despre faptul că grupul maghiar Bonafarm a semnat deja un acord cu grupul olandez FrieslandCampina pentru preluarea brandului Napolact, cu cele două unități de producție din Cluj-Napoca și Târgu-Mureș care au în prezent 400 de angajați.
Datele arată că în fabricile din cele două locații se procesează zilnic aproximativ 30.000 de litri de lapte, provenit de la peste 1.100 de fermieri din zonă.
Îngrijorarea vine din faptul că, după preluare, producătorul maghiar ar putea alege să își schimbe politica de aprovizionare și să aducă materie primă din alte state europene, inclusiv Ungaria, caz în care fermierii români ar pierde principala piață de desfacere pentru lapte.
„Trebuie să fim foarte atenți la aceste decizii comerciale, care pot avea efecte nefaste pe termen lung. Sigur, este o piață liberă, dar trebuie respectate niște reguli, și aici este mai ales responsabilitatea Consiliului Concurenței, căruia i-am adresat deja o întrebare, în calitate de deputat, despre cum ne asigurăm că această tranzacție între doi jucători europeni de pe piața agro-alimentară nu va elimina fermierul român din lanțul de producție. Este dreptul oricărei companii să își optimizeze costurile, dar este și responsabilitatea noastră, ca reprezentanți ai oamenilor, să ne asigurăm că fermierii români își păstrează oportunitatea de a-și valorifica materia primă pe care o produc”, a subliniat deputatul PSD de Cluj, Remus Lăpușan.
Deputatul menționează în continuare nevoia unui echilibru între libertatea economică și protejarea interesului național:
„Nu sunt împotriva investitorilor străini. Dar atunci când preiei un brand care are rădăcini în această zonă, ar trebui să îți asumi și continuitatea colaborării cu fermierii români, care au făcut posibilă această reputație. Ardealul nu este doar pe etichetă, el înseamnă și oamenii care muncesc pământul și cresc animale cu trudă și responsabilitate!”
Remus Lăpușan a adus în discuție câteva lucruri pentru care statul român trebuie să se asigure că primim garanții, în cazul parafării tranzacției dintre olandezii de la FrieslandCampina și maghiarii de la Bonasfarm în privința Napolact:
- nu se va reloca aprovizionarea cu lapte;
- nu se vor impune standarde dificil de atins pentru producătorii locali;
- nu se vor negocia prețuri în defavoarea fermierilor români;
- laptele românesc va fi folosit în fabricile din România și nu exportat către alte unități de producție: aici există riscul ca noi să reimportăm produse finite, făcute din lapte de calitate mai slabă decât cel românesc, dar cu preț mai mare;
- cele două unități de producție din Cluj-Napoca și Târgu-Mureș nu vor fi relocate: păstrăm locurile de muncă și nu afectăm economia din cele două județe, Cluj și Mureș;
- nu se vor înlocui rețetele tradiționale și gama BIO cu produse standardizate ale grupului: riscul este pierderea specificului local.
„Nu voi permite ca fermierii din Ardeal să fie victime colaterale ale unei tranzacții internaționale! Interesul național nu este negociabil! Statul român trebuie să-și asume rolul de arbitru activ în acest caz, pentru ca Napolact să rămână un simbol al calității și autenticității ardelenești, dar și un partener de încredere pentru fermierii noștri!”, a concluzionat deputatul PSD de Cluj, Remus Lăpușan.
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
CITEȘTE ȘI: