Educație

Cursuri online și în semestrul 2 pentru studenții de la FSEGA

Studenții Facultății de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor vor învăța online și în semestrul al doilea.

 


Conducerea facultății a anunțat că studenții vor învăța online și în semestrul al doilea din anul universitare 2020/2021 din cauza pandemiei de COVID-19. 


Având în vedere situația generată de pandemia COVID-19, respectiv proiecțiile privind desfășurarea procesului de vaccinare a populației la nivelul României, precum și hotărârile Consiliului de Administrație al Universității Babeș-Bolyai, analizând cu foarte mare atenție informațiile oficiale disponibile, dar mai ales informațiile oferite de platforma COVID-19 RoEIM, și luând în considerare următoarele aspecte:

- Prioritatea absolută a comunității noastre academice reprezentată de asigurarea și garantarea sănătății studenților și personalului facultății în spațiul Campusului FSEGA,
- Opțiunea comunității noastre academice de a reduce la un minim posibil riscul de infectare cu noul coronavirus SARS-CoV-2 atât pentru studenții și personalul facultății, cât și pentru familiile și aparținătorii acestora,
- În condițiile actuale ale pandemiei de COVID-19 din România, respectiv a reglementărilor naționale existente la această dată, riscul ca la un interval de timp de aproximativ 2 săptămâni să trecem de la desfășurarea activității în sistem hibrid la sistemul online este extrem de ridicat,
- Intenția declarată a Decanatului facultății noastre de a organiza cât mai curând posibil activități didactice, de finalizare a studiilor și/sau de admitere în cadrul Campusului FSEGA,
- Dorința întregii comunități academice de a relua activitățile didactice cel puțin în sistem hibrid pentru toți studenții facultății noastre, atunci când riscul de infectare cu noul coronavirus SARS-CoV-2 se reduce semnificativ,
Consiliul Facultății de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor, reunit astăzi 21 Ianuarie 2021, a decis continuarea desfășurării în sistem online a tuturor activităților didactice și în perioada semestrului II al anului universitar 2020-2021.”, a fost mesajul transmis de Conf.univ.dr. Răzvan V. Mustață Decan

Ultimele Stiri
abonare newsletter