Administrație

1,6 milioane de lei pentru lucrări la două drumuri județene din Cluj. Tronsoanele unde se va interveni.

În perioada următoare se vor efectua lucrări de întreținere în valoare de 1,6 milioane de lei la două drumuri județene din Cluj.

Au fost alocați 1,6 mil. lei pentru lucrări la două drumuri județene din Cluj | Foto: Consiliul Județean Cluj Au fost alocați 1,6 mil. lei pentru lucrări la două drumuri județene din Cluj | Foto: Consiliul Județean Cluj

 

 


 

Consiliul Județean Cluj a aprobat, în cadrul ședinței ordinare ce a avut loc joi, 24 iulie a.c., suplimentarea cu 3.000.000 de lei a bugetului destinat lucrărilor de întreținere a drumurilor județene, respectiv diminuarea bugetului de investiții cu suma de 1.383.560 de lei. 


 

 


Astfel au fost alocați suplimentar 1,6 milioane de lei pentru lucrările de întreținere a drumurilor județene.

Drumurile din județul Cluj unde se vor face lucrări în perioada următoare

Banii alocați suplimentar sunt destinați pentru efectuarea de lucrări pe două drumuri de interes local, care au fost recent preluate de Consiliul Județean Cluj. Este vorba de drumul comunal DC 177 (DN 1C) Câțcău – Vad (DJ 109E), respectiv de sectorul de drum care străbate centrul localității Bobâlna, situat între joncțiunea cu DJ 108B și Monumentul Răscoalei de la Bobâlna.


„Aceste sume pe care le-am alocat suplimentar vizează îmbunătățirea infrastructurii rutiere pe două din cele trei drumuri recent preluate în administrarea noastră. Am ales să intervenim prioritar pe aceste două tronsoane deoarece sunt importante din perspectiva fluidizării traficului și creșterii siguranței rutiere. Cu titlul de exemplu, drumul situat între localitățile Câțcău și Vad, respectiv între malurile stâng și drept ale Someșului, are o importanță strategică, întrucât va juca rolul unei minicenturi a Dejului”, a precizat Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj.

Peste 60 de milioane de lei, bani pentru întreținerea drumurilor județene din Cluj

În acest fel, în urma alocărilor bugetare recent aprobate de plenul forului administrativ județean, valoarea bugetului alocat ,,Programului de lucrări de întreținere curentă și periodică a drumurilor județene” a ajuns la 63.000.000 de lei, în timp ce valoarea bugetului aferent Programului de reabilitare și modernizare este de 18.616.440 de lei. De asemenea, proiectele de infrastructură rutieră finanțate din fonduri europene nerambursabile beneficiază de un buget în valoare totală de 21.812.260 de lei.


Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:

Intervenție pe un drum județean din Cluj după furtunile din ultimele zile. Alin Tișe, președintele CJ Cluj: „Drumul județean are o importanță aparte”

Județul Cluj va avea un nou drum județean. Va face legătura între localitățile Câțcău și Vad.

Ultimele Stiri
abonare newsletter