Administrație

Bugetul orașului Huedin pentru 2024, aprobat de Consiliul Local. Proiecte de investiții de milioane de euro din fonduri europene.

În acest an, Huedinul va beneficia de investiții de 10 milioane de euro, din bani europeni, în urma aprobării bugetului general pentru 2024 în Consiliul Local.

Mircea Moroșan, primarul orașului Huedin: „Potrivit proiecției de buget din acest an, fondurile sunt alocate susținerii principalilor piloni de dezvoltare ai orașului Huedin”/Foto: Mircea Moroșan Facebook.com Mircea Moroșan, primarul orașului Huedin: „Potrivit proiecției de buget din acest an, fondurile sunt alocate susținerii principalilor piloni de dezvoltare ai orașului Huedin”/Foto: Mircea Moroșan Facebook.com

 

 


Bugetul orașului Huedin pentru anul 2024 a fost votat, iar proiectele de investiții pe care administrația locală le va derula în acest an se apropie de 10 milioane de euro. 

 


Din această sumă, aproximativ 1 milion de euro reprezintă fonduri din bugetul local, iar 9 milioane de euro reprezintă proiecte finanțate din fonduri naționale și europene.  

„Potrivit proiecției de buget din acest an, fondurile sunt alocate susținerii principalilor piloni de dezvoltare ai orașului Huedin, iar capitolele Sănătate, Educație și Infrastructură beneficiază de sume consistente și în 2024, în condițiile în care acești trei piloni sunt factori determinanți pentru dezvoltarea comunității noastre. 


Cu această ocazie, doresc să atrag atenția asupra faptului că, pe lângă responsabilitățile administrative care vizează direct comunitatea noastră, orașul Huedin are și responsabilități zonale extinse, fiind centrul economic, social, administrativ, educațional și medical al întregii zone de vest a județului Cluj și deservind aproximativ 70.000 de locuitori”, a arătat Mircea Moroșan, primarul orașului Huedin, în ședința de Consiliu Local. 

De altfel, proiectul de buget a fost aprobat în absența consilierilor PSD și un vot „împotrivă”.


„Deoarece bugetul local al orașului este cea mai importantă hotărâre a forului deliberativ, consider absența consilierilor locali PSD ca fiind o gravă lipsă de responsabilitate față de comunitate”, a apreciat primarul Mircea Moroșan. 

CITEȘTE ȘI: 
Spitalul din Huedin a devenit HUB medical pentru zona de vest a Clujului, în urma unor investiții de peste 7 milioane de euro

În 2024, proiecția de buget a orașului Huedin arată în felul următor:
-Sănătate: 3,7 milioane de euro
-Eucație: 2,85 milioane de euro
-Infrastructură: 2,1 milioane de euro
-Alte investiții: 1,35 milioane de euro


Bugetul de investiții al orașului Huedin în 2024/Foto: Primăria Huedin

Printre cele mai importante investiții derulate în Huedin în acest an, figurează asemenea proiecte, precum:
-Renovarea energetică a corpului principal al Spitalului Orășenesc Huedin, proiect în valoare de 3,4 milioane de euro;
-Renovarea energetică a unităților școlare din Huedin (Liceul Tehnologic „Vlădeasa” Huedin, Liceul Teoretic „Octavian Goga” Huedin și clădirile Grădiniței „Prichindeii veseli” din Huedin), proiect în valoare de peste 2,8 milioane de euro;
-Asfaltare drumuri și străzi în orașul Huedin (prin programul Anghel Saligny), proiect în valoare de peste 2,1 milioane de euro;
-Amenajare curte interioară și renovarea corpului de legătură la Spitalul Orășenesc Huedin, proiect în valoare de 300.000 de euro;
-Lucrări de bransamente la gaz și instalații interioare la clădirea Primăriei, la Liceul Tehnologic „Vlădeasa” și la Liceului Teoretic „Octavian Goga” din Huedin, proiect în valoare de peste 90.000 de euro;
-Reabilitarea grupurilor sanitare a unităților de învățământ din orașul Huedin (Liceul Tehnologic „Vlădeasa” Huedin, Liceul Teoretic „Octavian Goga” Huedin și Grădinița „Prichindeii veseli” Huedin), proiect în valoare de 45.000 de Euro.

Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:

Școlile și grădinițele din Huedin, dotate cu echipamente digitale și mobilier modern. Proiect de 4,6 milioane de lei, prin PNRR

Ultimele Stiri
abonare newsletter