Actualitate
Cristian Popescu Piedone, pus sub control judiciar. Și-ar fi ajutat un prieten să nu aibă probleme la un control ANPC
Cristian Popescu Piedone, Președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), a fost plasat sub control judiciar într-un dosar în care este acuzat că ar fi avertizat un hotel din Sinaia că urmează să efectueze acolo un control.

Președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor, Cristian Popescu Piedone, a fost plasat sub control judiciar de procurorii anticorupție într-un dosar în care este acuzat că ar fi avertizat un hotel din Sinaia că urmează să efectueze acolo un control.
Piedone, pus sub control judiciar timp de două luni
Potrivit unui comunicat al DNA, procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție - Secția de combatere a corupției au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile, începând cu ziua de marți, față de Cristian Victor Popescu Piedone pentru săvârșirea infracțiunii de folosire, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații.
CITEȘTE ȘI:
Percheziții DNA la domiciliul lui Cristian Popescu Piedone.Ar fi divulgat informații confidențiale, înaintea unui control al ANPC.
Procurorii anticorupție notează în ordonanță că, în data de 7 martie, Cristian Popescu Piedone, în calitate de președinte al ANPC, ar fi divulgat unui reprezentant al unei societăți comerciale care administrează un hotel în orașul Sinaia faptul că subordonații săi urmează să efectueze în aceeași zi un control tematic la societatea acestuia, precum și obiectivele controlului.
Astfel, spun anchetatorii, acesta i-ar fi permis reprezentantului hotelului accesul la aceste informații, în scopul obținerii unor foloase necuvenite de către operatorul economic, constând în evitarea sancționării pentru neregulile constatate în domeniul protecției drepturilor consumatorilor.
Piedone și-ar fi ajutat un prieten să iasă bine la un control ANPC
„În concret, inculpatul Cristian Victor Popescu Piedone l-ar fi învățat pe reprezentantul hotelului respectiv cum să aranjeze bucătăria și camerele care urmau să fie verificate de funcționarii ANPC. Ulterior acestei informări, în vederea preîntâmpinării aplicării unor sancțiuni și dispunerii unor măsuri corective de către funcționarii publici din cadrul ANPC, reprezentantul hotelului ar fi luat toate măsurile necesare pentru a nu se constata în urma controlului ce urma a fi efectuat încălcări ale legislației specifice protecției consumatorilor. Acesta i-ar fi contactat telefonic pe unii dintre angajații hotelului și le-ar fi dat instrucțiuni pentru a face curățenie, a se echipa corespunzător și a-l aștepta pe președintele ANPC ce urma să vină în control”, arată DNA.
În urma controlului, unitatea de cazare nu a fost sancționată de către reprezentanții ANPC și, totodată, reprezentanții hotelului au fost felicitați de către inculpatul Popescu Cristian Victor Piedone pentru modul exemplar de desfășurare a activității, menționează procurorii.
Piedone nu mai are voie să fie șef la ANPC cât timp este sub control judiciar
DNA informează că, pe timpul cât se află sub control judiciar, Cristian Popescu Piedone trebuie să respecte o serie de obligații între care: să se prezinte ori de câte ori este chemat la organul de urmărire penală, să nu comunice direct sau indirect, pe nicio cale, cu persoanele menționate în ordonanța de dispunere a controlului judiciar, să nu părăsească teritoriul României, decât cu încuviințarea prealabilă a procurorului și să nu desfășoare activitatea în exercitarea căreia a săvârșit fapta, respectiv cea de președinte al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor.
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
CITEȘTE ȘI: