Alexandru Bălan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate din Republica Moldova, acuzat de trădare și transmiterea de informații secrete către KGB din Belarus, va fi dus miercuri la Curtea de Apel București cu propunere de arestare preventivă.
Alexandru Bălan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate din Republica Moldova, a fost adus sub escortă marți dimineață la sediul DIICOT, pentru a fi audiat într-un dosar în care este acuzat că ar fi divulgat secrete de stat ale României către KGB.
Un bărbat de 47 de ani, fost ofițer în Serviciul de Informații și Securitate al Republicii Moldova, este cercetat de DIICOT pentru trădare.
Comisarul şef Valentin Tătar de la DNA Cluj s-a prezentat, joi, în faţa unui magistrat de la Tribunalul Cluj, care trebuie să parafeze acordul de vinovăţie prin care a fost de acord cu pedeapsa de un an şi şase luni de închisoare cu suspendare.
Fostul ofiţer SRI Elena Albu, mama ei şi subprefectul de Cluj sunt la DNA unde semnează acorduri de recunoaştere a vinovăţiei - procedură prevăzută de noua legislaţie penală -, prin care aceştia admit integral probele şi recunosc că Horea Uioreanu a beneficiat de informaţii operative ale SRI.
Horea Uioreanu era avertizat că este filat chiar de către mama subofiţerului SRI, Anca Albu. Potrivit unor surse judiciare, în alte situaţii, Uioreanu primea informaţiile de la fostul subprefect de Cluj, care ar fi avut o relaţie amoroasă cu agenta de la Serviciul Român de Informaţii.
Procurorii DNA au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de Horea Uioreanu într-un nou dosar în care sunt implicați și fostul subprefect de Cluj, Mihnea Iuoraș, și un fost subofițer SRI, Albu Anca-Elena.
Gigantul american în domeniul informaticii Apple a difuzat marţi prima listă privind cereri de date din partea unor guverne, exprimându-şi totodată protestul faţă de o ordonanţă care limitează elementele pe care le poate divulga în privinţa cererilor autorităţilor americane.