Perioadă dificilă pentru economia românească: pe fondul scumpirilor, românii își reduc semnificativ cheltuielile, iar consumul scade dramatic, arată datele statistice. Astfel, în primele luni ale anului, Produsul Intern Brut a scăzut cu 1,2%.
Primarul Clujului, Emil Boc, s-a alăturat campaniei „Banca de Alimente” și îi încurajează pe clujeni să doneze produse pentru persoanele aflate în dificultate, subliniind că „fiecare gest contează”.