U-BT Cluj îşi continuă recitalul în FIBA Europe Cup! Trupa lui Silvăşan a învins Oradea cu emoţii

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a învins-o pe CSM CSU Oradea cu scorul de 81-76 (17-23, 28-13, 20-17, 16-23), miercuri, pe teren propriu, la debutul în Grupa J a FIBA Europe Cup la baschet masculin.

Campioana României a început mai bine şi după zece minute conducea cu 23-17. ''U'' a făcut un sfert secund excelent şi la pauza mare intra în avantaj, 45-36. Clujenii şi-au consolidat avantajul în următoarele zece minute, dar finalul a fost unul strâns, după o revenire a orădenilor.

Patrick Richard a fost cel mai bun de la gazde, iar de la orădeni s-au remarcat Arturas Valeika şi Aaron Broussard.

Pentru ''U'' au jucat Kerron Johnson 14 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, Karlo Zganec 14 p, 8 rec, 3 pd, Darko Planinic 14 p, 10 rec, Artis Ate 7 p, 2 rec, 2 pd, Patrick Richard 18 p, 2 rec, 6 pd, Donatas Tarolis 6 p, 3 rec, 1 pd, Andrei Kalnicenko 3 p, 1 rec, 1 pd, Nandor Kuti 5 p, 1 rec, 1 pd, Rareş Uţă.

La oaspeţi au evoluat Kristopher Richard 3 p, 1 rec, 4 pd, Aaron Broussard 18 p, 6 rec, 2 pd, Giordan Watson 11 p, 5 rec, 6 pd, Sean Barnette 11 p, 5 rec, 1 pd, Arturas Valeika 21 p, 5 rec, Tudor Fometescu, Pavle Reljic, Cătălin Baciu 6 p, 4 rec, Nikola Markovic 6 p, 3 rec, 3 pd.

În celălalt meci al grupei, Ironi Ness Ziona a învins-o pe Ţmoki Minsk cu 84-75.

Pe 18 decembrie vor avea loc partidele Ţmoki Minsk - U-BT Cluj-Napoca şi CSM CSU Oradea - Ironi Ness Ziona.