U-BT, victorie în primul joc din semifinală

Echipa U-Banca Transilvania s-a impus în primul joc din semifinală, cu CSM Steaua EximBank, scor final 89-79.

Rezultatele pe sferturi au fost: 24-21, 25-18, 14-25, 26-15.
”Nu știu ce a făcut diferența astăzi, cred că am fost mai preciși decât ei în momentele importante. Am început foarte bine încă de la început, așa cum mi-am și dorit, i-am și derutat puțin cu zona noastră și am reușit să înscriem destul de multe puncte ușoare, am marcat în prima repriză 49 de puncte, ceea ce e foarte bine. Puteam fi la 15-16 puncte, dacă nu era acel fault tehnic și câteva lucruri elementare, însă am mers la pauză la zece puncte. Cred eu că după pauză ne-am relaxat puțin și am crezut că lucrurile vor fi mai simple, nu am intrat la fel de hotărâți să luptăm pentru fiecare posesie. Acest lucru ne-a costat, au venit peste noi, ne-au condus și a trebuit să muncim din greu ca să obținem victoria. Mă bucur că am fost puternici și am reușit să câștigăm, însă este doar un meci, nu am reușit nimic, dar mă bucur că am început cu dreptul. Trebuie să ne bucure unele aspecte ale meciului, însă cu siguranță ei vor veni de două ori mai motivați în al doilea meci, iar noi trebuie să fim pregătiți pentru asta!” a declarat Mihai Silvășan, antrenorul echipei U-BT.
Meciul al doilea se va disputa luni, 21 mai, cu începere de la ora 20, la Sala Polivalentă.
Cei mai buni marcatori ai Universității au fost Watson (17 puncte, 7 assisturi), Torok (13 puncte, o recuperare) și Kromah (12 puncte, o recuperare). De la Steaua s-au remarcat Flowers (19 puncte, 4 assituri), Fraseniuc (14 puncte) și Falker (11 puncte, 8 assisturi).