CFR merge mai departe în Cupa Ligii

Echipa de fotbal CFR Cluj s-a calificat în sferturile Cupei Ligii, după ce a învins la penalty-uri Universitatea Craiova, în faza optimilor.

Cele două echipe au fost egale, 0-0, după 90 de minute şi au avut nevoie de prelungiri pentru a stabili câştigătoarea. Nici în prelungiri nu s-a marcat, astfel că s-a ajuns la penalty-uri. CFR Cluj a avut un penalty în timpul regulamnetar, doar că Petrucci nu a reuşit să înscrie.  Italianul s-a revanşat la penalty-urile de la final, când a marcat alături de Cristian Lopez şi F. Nascimento, în timp ce pentru Craiova au marcat doar Zlatinski şi Nuno Rocha. În sferturile de finală CFR Cluj va întâlni ASA Târgu-Mureş, care a învins Gaz Metan deplasare, cu 2-0.

Formulele de start: CFR Cluj: Mincă - Peteleu, Larie, Horj, Camora - Jakolis, Petrucci, Nascimento, Nouvier - Negruț, Bud. Rezerve: T. Marc, A. Ene, Lopes, Vereș, Hodgyai, Neagu, C. Lopez. CSU Craiova: Calancea - Popov, Acka, Carlos Daniel, Vătăjelu - Zlatinski, Mateiu - Băluță, Gustavo, Măzărache – Rocha. Rezerve: L. Popescu, Bancu, Dumitraș, Ivan, Surugiu, Do Rosario, Nascimento. Rezultatele notate în celelalte meciuri: FC Botoșani - Poli Iași 1-0, Gaz Metan - ASA Târgu Mureș 0-2, ACS Poli Timișoara - Viitorul 2-1, Chiajna - Pandurii 2-1.