monitorulcj.ro Menu

Sport

Exercițiu de imagine: Sportivii clujeni premiați cu o sumă infimă

Consiliul Judeţean Cluj a premiat cei mai buni 40 de sportivi din județ care au înregistrat rezultate excepţionale în competiţiile europene şi mondiale la care au participat în anul 2014.

Printre cei 40 de sportivi clujeni, practicanţi ai mai multor sporturi, de la nivel copii/juniori până la cadeţi/seniori, s-au numărat şi patru copii cu dizabilităţi, care au înregistrat performanţe deosebite pe parcursul anului 2014, în cadrul jocurilor paralimpice de iarnă sau a campionatelor europene dedicate acestora.

Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj cu atribuţii delegate de preşedinte, Vákár István, a declarat
„Iniţiativa de recompensare, în premieră, a celor mai merituoşi sportivi clujeni reprezintă o dovadă incontestabilă a respectului pe care Consiliul Judeţean Cluj îl acordă sportului de performanţă precum şi celor mai talentaţi sportivi clujeni care au reprezentant cu onoare judeţul nostru în cadrul competiţiilor de profil la care au participat în anul 2014. Consider că performanţele obţinute de toţi aceşti valoroşi sportivi constituie probă incontestabilă a talentului, ambiţiei şi a disciplinei desăvârşite de care au dat dovadă, fapt care îi validează drept mari speranţe ale sportului românesc şi clujean precum şi ca veritabile modele de urmat pentru generaţiile tinere”, a declarat Vákár István.

Prin Hotărârea Consiliului Judeţean Cluj nr. 312 din 28 noiembrie 2014, forul administrativ judeţean a alocat suma de 10.000 de lei pentru premierea sportivilor clujeni care au obţinut rezultate deosebite la competiţiile sportive de la nivel european şi mondial în anul 2014, ceea ce înseamnă 250 de lei pentru fiecare sportiv.

Sportivii premiați de Consiliul Județean Cluj sunt:
1. Stanciu Cosmin, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
2. Kerekes Eva, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
3. Kertesz Robert, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
4. Dodoc Liviu, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
5. Dodoc Iulia, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
6. Zaha Raul, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
7. Andrei Diana, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
8. Teir Magdalena, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
9. Vezure Mihai, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
10. Pop Cristian, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
11. Dumitru Vald, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
12. Urian Cristina, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
13. Pintea Cristiana, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
14. Szekely Ildiko, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
15. Popescu Radu, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
16. Filip Răzvan, C.S. Politehnica Cluj-Napoca
17. Nas Carina, C.S. Voința Cluj-Napoca
18. Semerean Adriana, C.S. Voința Cluj-Napoca
19. Varo Norbert, C.S. Victory Cluj-Napoca
20. Bica Ionuț, C.S. Victory Cluj-Napoca
21. Alexandra Petricaș, C.S. Fotbal Tenis „Răzvan”
22. Cristina Laslo, C.S. „U” Alexandrion
23. Sipoș Rareș, C.S.M.
24. Cristea Nicoleta, C.S. Hayashi-Activ Florești
25. Udrea Răzvan, C.S. Hayashi-Activ Florești
26. Trai Ervin, C.S. Hayashi-Activ Florești
27. Pop Răzvan, C.S. Hayashi-Activ Florești
28. Ilie Adriana, C.S. Hayashi-Activ Florești
29. Boca Denisa, C.S. Budokan Ryu Dej
30. Borsoviczky Anca, C.S. Elite Martial Arts Cluj-Napoca
31. Militaru Maria, C.S. Hayashi-Activ Florești
32. Pop Debora, C.S. Hayashi-Activ Florești
33. Trai Robert, C.S. Hayashi-Activ Florești
34. Stanciu Alexandru Paul, C.S. Delta
35. Ungur Alexandru Cristian, C.S. Delta
36. Mureșan Alexandru Gabriel, C.S. Delta
37. Laura Văleanu, C.S. Lamont
38. Ciorap Naomi, C.S. Lamont
39. Georgiana Băzdoacă, C.S. Lamont
40. Bărăian Ciprian, C.S. Lamont