Ciclism: Andrei Nechita, campion naţional la contratimp

<p><strong>Sâmbătă, în prima zi a Campionatelor naţionale de ciclism pe şosea, la Cluj-Napoca, proba de contratimp individual la categoria Elite a revenit favoritului Andrei Nechita, liderul echipei naţionale a României, cronometrat pe 33 km în 46'43" (medie orară: 46,383 km).</strong></p> <p><strong>

Pe locul 2 s-a situat Eduard Carol Novak (Tuşnad Cycling Team) la 2'55", iar pe 3 s-a clasat Lars Pria (Rietumur-Delfin), la 4'03". Întrecerea la categoria under 23, titlul de campion naţional a revenit lui Eduard Grosu (Overall Cycling Team), care a parcurs 33 km în 46'12", un timp mai bun decât învingătorul profesioniştilor, urmat la 1'21" de Valentin Pleşea (CS Petrolul Ploieşti) şi la 2'39" de Zoltan Sipos (Tuşnad Cycling Team).

La Elite feminin s-a impus Beata Piringer (CS Mureşul), 11 km în 18'01", la juniori victoria a revenit lui Adrian Zamfir, 22 km în 33'09", iar la cadeţi a câştigat Andrei Dima (CS Torpedo Zărneşti), 11 km în 16'18".

Duminică au loc întrecerile în probele de fond.