David Popovici a câştigat proba de 100 m liber la Campionatele Naţionale de la Otopeni

Sportivul român David Popovici (CS Dinamo) a câştigat proba de 100 m liber, joi, la Campionatele Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri).

Înotătorul David Popovici/ Foto: David Popovici - Facebook Înotătorul David Popovici/ Foto: David Popovici - Facebook

Sportivul român David Popovici (CS Dinamo) a câştigat proba de 100 m liber, joi, la Campionatele Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri), găzduite de la Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni.

Popovici a fost cronometrat în finală cu timpul de 46 sec 76/100, fiind urmat de Patrick Sebastian Dinu (CSM Constanţa), 47 sec 22/100, şi de Andrei Ungur (CSU Cluj), 48 sec 06/100. Fostul campion mondial reuşise cel mai bun timp şi în calificări, 47 sec 88/100.

Popovici a obţinut şi o medalie de bronz în proba de ştafetă 4x50 metri liber. Popovici va mai lua startul la Naţionale în probele de 50 m liber, 200 m liber şi 100 m mixt.

Brigitta Vass (CSM Constanţa) a reuşit două victorii joi, la 50 m bras şi 200 m mixt.

Competiţia constituie o ultimă repetiţie înaintea Europenelor de seniori (5-10 decembrie) din acelaşi complex olimpic de nataţie.