monitorulcj.ro Menu

Actualitate

ALEGERI LOCALE 2016 Cine sunt noii primari ai judeţului Cluj – LISTA COMPLETĂ

PNL a pierdut primării importante în judeţul Cluj, în timp ce PSD a câştigat trei primari de municipii. Cum s-a colorat harta judeţului după alegerile din 5 iunie.

PNL a câştigat alegerile pentru Consiliul Local Cluj-Napoca cu 50% din voturi şi pentru Consiliul Judeţan Cluj cu 38 de procente, în timp ce Emil Boc a obţinut 68%, potrivit numărătorii paralele a PNL Cluj.

Emil Boc a fost reales în funcţia de primar al municipiului Cluj-Napoca, el obţinând duminică circa 68% din voturi, arată datele numărătorii paralele făcute de PNL Cluj.

Potrivit numărătorii paralele a PNL Cluj, pe lângă Primăria Cluj-Napoca, liberalii păstrează şi Primăria oraşului Huedin, câştigată de Mircea Moroşan, şi câştigă, în plus, Primăria Câmpia Turzii, prin candidatul Dorin Lojigan.

În urma alegerilor de duminică, liberalii au pierdut, însă, Primăria Turda, unde candidatul lor, primarul în funcţie, Tudor Ştefănie, a fost învins de candidatul PSD, Cristian Matei, dar şi Primăria Gherla, unde primarul PNL Marius Sabo a obţinut mai puţine voturi decât candidatul PSD, Ioan Năsălean.

Primăria Dej a fost câştigată de candidatul PSD, Costan Morar, care era primar al municipiului.

Primăriile noi care au fost câştigate de PSD sunt Feleacu, Mica, Sănduleşti, Beliş, Luna, Aşchileu, Jucu, Mănăstireni, Ceanu Mare, Mărişel.

Cluj-Napoca

Emil Boc (PNL)  - 68,9%
Anna Horvath (UDMR) – 10,9%
Octavian Buzoianu (independent) – 8,7%

Turda

Cristian Matei (PSD) - 25,47%
Andrei Suciu (independent) - 20,69%
Tudor Ștefănie (PNL) - 18,43%

Câmpia Turzii

Dorin Lojigan (PNL) - 46,92%
Petre Pop (PSD)- 18,38%
Avram Gal (PPU) - 17,85%

Dej

Costan Morar (PSD) – 62,17%
Aurelian Mureşan (PNL) – 25,46%
Corneliu Niste (UCDR) – 3,74%

Huedin

Mircea Moroşan (PNL) – 79,3%
Marius Fărcaş (PSD) – 13,23%
Antal Călin Vasile (PMP) – 4,95%

Gherla

Ioan Năsălean (PSD) - 34.19%
Vlad Bărbos (PMP) – 30,25%
Marius Sabo (PNL) – 26,98%

Apahida - Grigore Fati (PSD)
Aşchileu - Ana Cighir (PSD)
Aluniş - Mihai Sav (PNL)
Aiton – Nicolae Făgădar (PSD)
Aghireşu - Gelu Lehene (PNL)
Baciu – Ioan Florin Mureşan (PSD)
Băişoara - Minodora Luca (PNL)
Beliş – Viorel Matiş (PSD)
Borşa - Mariana Secară (PNL)
Bonţida - Emil Cîrhaţ (PNL)
Bobâlna – Augustin Mureşn (PSD)
Buza - Czegher Ştefan (UDMR)
Căianu  - Vasile Pop (PSD)
Călăraşi - Ioan Racolţa (PNL)
Călăţele – Vasile Tripon (PNL)
Cămăraşu – Iancu Marcel Mocean (PSD)
Căpuşu Mare – Gheorghe Iancu (PNL)
Căşeiu – Silviu Boldor (PSD)
Cătina – Alexandru Bota (PSD)
Cîţcău – Călin Mureşan (PNL)
Ceanu Mare – Ana Liliana Moldovan (PSD)
Chinteni – Lucia Suciu (PSD)
Chiuieşti – Gavril Mihuţ (PNL)
Ciucea – Radu Florin Abrudan (PNL)
Ciurila – Teodor Cristinel Popa (PNL)
Cojocna – Teodor Bucur (PNŢCD)
Corneşti – Dorel Florinel Julean (PSD)
Cuzdrioara – Simion Casian Rus (PSD)
Dăbâca – Emil Cioban (PNL)
Feleacu – Gabriel Victor Costea (PSD)
Fizeşu Gherlii – Vasile Ioan Lup (PNL)
Floreşti – Horia Şulea (PNL)
Frata – Vasile Trif (PNL)
Gîrbău – Gheorghe-Lucian Broaina (PNL)
Geaca – Ioan Miron (PNL)
Gilău – Dumitru Sfârlea (PSD)
Iara – Ioan Dorin Popa (PNL)
Iclod – Emil Ioan Pîrţoc (PSD)
Izvoru Crişului – Vasile Bodiş (UDMR)
Jichişu de Jos – Ioan Moncea (PSD)
Jucu – Valentin Dorel Pojar (PSD)
Luna – Aurel Giurgiu (PSD)
Măguri Răcătău – Petru Prigoană (PNL)
Mănăstireni – Ioan Condor (PSD)
Mărgău – Petru Ungur (PSD)
Mărişel – Viorel Ghic (PSD)
Mica – Zelencz Roland-Tiberiu (PSD)
Mihai Viteazu – Ioan Zeng (UDMR)
Mintiu Gherlii – Dumitru Oltean (PSD)
Mociu – Vasile Focsa (PNL)
Moldoveneşti – Ioan Mărginean (UDMR)
Negreni – Dorin Constantin Manea (PNL)
Panticeu – Aron Lungu (PSD)
Pălatca – Ioan Hulduşan (PNL)
Petreştii de Jos – Ioan Pîrv (PNL)
Ploscoş – Aurel Truţa (PNL)
Poieni – Gheorghe Constantin Boca (PNL)
Recea Cristur – Laurian Alexandru Rus (PNL)
Rîşca – Ioan Morar (PNL)
Săcuieu – Gheorghe Cuc (ALDE)
Sănduleşti – Călin Stelian Fărgaciu (PSD)
Săvădisla – Tamás-Gebe Andrei (UDMR)
Sîncraiu – Póka Andrei-Gheorghe (UDMR)
Sînmartin – Ioan Fârtan (PSD)
Sînpaul – Ovidiu Colceriu (PNL)
Sic – Ioan Sallai (independent)
Suatu – Szobo Mihai (UDMR)
Tritenii de Jos – Saşa Valer (PSD)
Tureni – Elena Daniela Mănăilă (PNL)
Ţaga – Romulus Mîrza (PNL)
Unguraş – Mureşan Ildiko (UDMR)
Vad – David Prunean (PNL)
Valea Ierii – Gabriel Alexandru Duma (PNL)
Viişoara – Ioan Roman (PSD)
Vultureni – Eugen Mureşan (PNL)