Ministrul Educaţiei, Mircea Dumitru, a declarat, miercuri, că pregătirea actuală a cadrelor didactice din învăţământul preuniversitar este precară, fiind nevoie de introducerea unor noi module de formare a viitorilor dascăli, pentru a avea un sistem educaţional de calitate în România.
Pe 5 octombrie este sărbătorită Ziua Mondială a Educaţiei. Toţi elevii şi profesorii vor merge la şcoală după un program special, doar cei din Brăila şi Bucureşti vor avea zi liberă.
Liceenii au dreptul să schimbe profesorii care se poartă abuziv, pot contesta notele şi chiar să protesteze. Este primul an şcolar în care elevii au un statut al lor, un document negociat timp de doi ani.
Elevii sunt încântaţi că „Statutul elevului”, primul document ce reglementează drepturile şi obligaţiile elevilor, a fost adoptat. Ei pot începând din toamnă să conteste notele date de dascăli. Unor profesori nu le convine această prevedere şi spun că este o aberaţie. „Se creează un haos şi nu mai ştie nimeni cine predă cum trebuie”, spune o profesoară.
Cinci cadre didactice au obţinut note de 10 la concursul de titularizare din judeţul Cluj, urmând să fie încadrate în sistemul de învăţământ pe perioadă nedeterminată, dar alţi şase profesori au obţinut note cuprinse între 1 şi 2.
Camera Deputaţilor a adoptat, miercuri, o lege prin care toate cadrele didactice vor beneficia de sporurile şi creşterile salariale restante din 2008-2011, fără să mai fie nevoite să ceară, în instanţă, aceste drepturi.
Coaliţia pentru Universităţi Curate a realizat topul veniturilor rectorilor instituţiilor de învăţământ superior de stat din România. Clujul nu oferă nicio surpriză: ocupă primele locuri.