PNL a anunțat, marți, prin intermdiul unei informări oficiale, că Adrian Veștea „se situează în afara Partidului Național Liberal” în contextul în care a ignorat ultimatumul de a-și depune mandatul și a continuat demersurile pentru formarea unui guvern „condus și susținut de PSD”.
Liberalul clujean Alin Tișe ironizează situația politică a țării în contextul conflictelor partinice, cu efecte dramatice asupra economiei românești. „O țară întreagă trăiește într-un experiment unic: să vedem cât rezistă o națiune alimentată exclusiv cu scandal și orgolii. Fără guvern”, spune președintele Consiliului Județean Cluj.
Liberalul clujean Alin Tișe spune că PNL trebuie să participe la instalarea unui guvern, după care poate opta pentru rămânerea în opoziție: „Nu cred că partidul se va rupe”, spune președintele Consiliului Județean Cluj.
Președintele Nicușor Dan a anunțat duminică dimineață că Eugen Tomac și-a depus mandatul de premier desemnat, iar în locul acestuia l-a nominalizat pentru funcția de prim-ministru pe Adrian Veștea.
Premierul desemnat Eugen Tomac a definitivat lista miniștrilor din noul govern, în timp ce planul de guvernare se lasă așteptat. Însă formula propusă, care include 3 vicepremieri și 16 miniștri, riscă să nu treacă de Parlament.
Partidele politice, candidații independenți și mandatarii financiari au primit sancțiuni în valoare totală de peste 6,1 milioane de lei pentru încălcarea legislației privind finanțarea politică în anii 2024 și 2025.
După ce i s-a reproșat că a nominalizat unii miniștrii apropiați PSD, premierul desemnat, Eugen Tomac, a spus că Guvernul pe care îl va propune Parlamentului nu este al său, ci al României și va acționa în interesul țării.