Elevii români au obținut șase medalii (una de aur, trei de argint, două de bronz) și două mențiuni la olimpiada desfășurată săptămâna aceasta (23 – 29 iulie) în Bansko, Bulgaria.
O medalie de argint, una de bronz și o mențiune au câștigat elevii români participanți la Olimpiada Internațională de Biologie, care s-a desfășurat în Anglia, în perioada 23 - 30 iulie, informează Ministerul Educației Naționale.
Echipa feminină de scrimă a României a câştigat, duminică, 03 mai 2015, medalia de argint la etapa de Cupă Mondială la spadă senioare de la Johannesburg.
Elevii români au obţinut trei medalii de argint şi trei medalii de bronz la Olimpiada Internaţională de Ştiinţe pentru juniori, desfăşurată în perioada 2 - 11 decembrie în Argentina, informează Ministerul Educaţiei.