Comisia Europeană (CE) a anunțat miercuri că a amendat Apple și Meta cu 500 de milioane de euro și, respectiv, 200 de milioane de euro, pentru încălcarea legislației digitale a UE.
Remus Lăpușan: Salut decizia Comisiei Europene de aprobare a trei proiecte de investiții pentru producția de materii prime strategice în România, dar trebuie să facem și mai mult: să devenim un centru european pentru dezvoltarea soluțiilor bazate pe AI și automatizare. Avem oameni foarte bine pregătiți, pe care ne putem baza!
Bruxelles-ul ar putea impozita giganții americani ai tehnologiei dacă negocierile nu reușesc să pună capăt războiului comercial lansat de Donald Trump.
România poate avea un rol esențial în noua perspectivă europeană privind competitivitatea și tranziția verde. „România are șanse reale de dezvoltare și poate atrage mai multe investiții”, spune deputatul liberal Ovidiu Cîmpean.
Varșovia a anunțat noi măsuri pentru a limita migrația, în condițiile în care cei mai mulți migranți încearcă să intre în Polonia via Belarus. „Mesajul nostru va fi simplu: granița poloneză este închisă”, spune premierul polonez.