România a fost, încă din 2019, ținta unui război hibrid dus de Rusia. „O companie cu legături în Rusia a operat în România după modelul Cambridge Analytica”, spune procurorul general, Alex Florența.
După ce a fost trimis în judecată pentru acțiuni împotriva ordinii constituționale, Călin Georgescu afirmă că rechizitoriul din dosarul său „este o copie la indigo cu dosarul din 2016 al președintelui Trump”.
România a fost ținta unui atac hibrid al Federației Ruse, mai ales în conextul alegerilor din 2024, iar campaniile finanțate de Kremlin pe rețelele sociale, susținute de inteligența artificală, continuă să manipuleze opinia publică prin intermediul tehnicilor perfide de propagandă.
Călin Georgescu a fost trimis în judecată, marți, în dosarul în care este acuzat că ar fi pregătit destabilizarea României, cu sprijinul mercenarilor conduși de Horațiu Potra. Fostul candidat la alegerile prezidențiale este acuzat de complicitate la acțiuni contra ordinii constituționale, faptă pentru care riscă până la 10 ani de închisoare.
Rusia pregătește ample acțiuni de manipulare prin intermediul diverselor platforme online într-o nouă etapă a „războiului digital”, cu scopul de a influența alegerile parlamentare din Republica Moldova. Și Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidențiale, este susținut de ruși, care intervin prin două metode: frica și banii Moscovei.
BobbyD, al carui nume real este Bogdan Dumitru, principalul propagandist al AUR și al lui Călin Georgescu pe rețelele de socializare, își asumă de acum fățis și rolul de propagandist al regimului de la Moscova.