Ştiri din Transilvania

Viktor Orbán la Universitatea de Vară „Tusványos” 2025: Critici dure la adresa UE, promovarea suveranității și tensiuni cu manifestanți români.

Premierul Ungariei, Viktor Orbán, a susținut, sâmbătă, la Băile Tușnad, tradiționalul său discurs, în care a prezentat toate temele abordate în ultimii ani la lucrările Universității de Vară „Tusvanyos”, respectiv suveranitate, familie, creștinism, precum și critici la adresa conducerii Uniunii Europene și a Vestului.

Premierul Ungariei, Viktor Orbán, a susținut, sâmbătă, la Băile Tușnad, tradiționalul său discurs, în care a prezentat toate temele abordate în ultimii ani la lucrările Universității de Vară| Foto: Inquam Photos / Tudor Pana Premierul Ungariei, Viktor Orbán, a susținut, sâmbătă, la Băile Tușnad, tradiționalul său discurs, în care a prezentat toate temele abordate în ultimii ani la lucrările Universității de Vară| Foto: Inquam Photos / Tudor Pana

 

 


Premierul Ungariei, Viktor Orbán, a susținut, sâmbătă, la Băile Tușnad, tradiționalul său discurs, în care a prezentat toate temele abordate în ultimii ani la lucrările Universității de Vară „Tusvanyos”, respectiv suveranitate, familie, creștinism, precum și critici la adresa conducerii Uniunii Europene și a Vestului, potrivit Agerpres.ro.

 


Numeroși susținători, din România sau din Ungaria, s-au adunat pentru a asista la discursul premierului ungar și au fost nevoiți să treacă prin mai multe puncte de control până au ajuns în perimetrul evenimentului.

La fel ca în fiecare an, premierul Ungariei a venit însoțit de președintele Comisiei de politică externă a Parlamentului Ungariei, Németh Zsolt, fondator al Universității de Vară de la Băile Tușnad, și de Tokes László, președintele Consiliului Național Maghiar din Transilvania, fiind îndelung aplaudat de cei prezenți.


Într-un discurs mai scurt decât în alți ani, Viktor Orbán a abordat, ca de obicei, teme geopolitice, sociale și ideologice, cu accent pe politica conservatoare a guvernului pe care-l conduce.

CITEȘTE ȘI:
Viktor Orbán, la discursul tradițional de la Băile Tușnad: „Pot doar să vă spun că m-am întâlnit cu un politician serios, m-am întâlnit cu un orădean”

Premierul a criticat dur proiectul de buget al Uniunii Europene, despre care a spus că este formulat „în baza logicii războiului”, susținând că Ungaria nu îl va accepta nici măcar ca bază de negociere.


El a adăugat că până nu primește integral fondurile europene restante, Ungaria nu va susține noul buget european.

Acesta a acuzat opoziția ungară că, în schimbul fondurilor europene, va fi de acord cu politica promovată de conducerea UE, susținând că acesta va fi „prețul suveranității”.

În discursul său, Orbán a făcut de mai multe ori referire la alegerile de anul viitor din Ungaria și a vorbit despre posibilitatea obținerii unei noi majorități absolute, conform sondajelor interne.


„Marea Strategie Maghiară”, un plan pe termen lung pentru dezvoltarea Ungariei

De asemenea, premierul ungar a vorbit pe larg despre modelul maghiar de guvernare, care are în centrul său familia, națiunea și valorile creștine, și a promovat așa-numita „Mare Strategie Maghiară”, un plan pe termen lung de dezvoltare a Ungariei, din punct de vedere economic, demografic și strategic.

El a insistat să se folosească termenul de „great”, adică o Ungarie măreață, și nu de „big”, adică mare, pentru a nu genera proteste diplomatice.

Premierul Ungariei a criticat Bruxellesul pentru susținerea unei „ideologii progresiste” și a acuzat conducerea UE că urmează o agendă federalistă, folosind crizele recente pentru a centraliza puterea.

Acesta a mai susținut că UE se pregătește de un război rece cu SUA și cu China și se află într-un război deschis cu Rusia, „în timp ce vrea să adâncească isteria de război în Ucraina”.

De asemenea, Orbán a susținut că prin victoria lui Donald Trump în SUA s-a reușit „evitarea unui război mondial”, dar crede că există semne că acesta ar putea izbucni.

O altă temă pe care a premierul ungar a abordat-o de nenumărate ori la Băile Tușnad a fost cea a migrației, susținând că „viitorul este al Europei Centrale”, care, crede Orban, a reușit să se apere în fața migrației, spre deosebire de Occident.

El a a susținut că, din cauza fenomenului migraționist, statele din Europa de Vest vor deveni, ireversibil, „societăți mixte”, cu o populație musulmană crescândă.

„Orașele mari, într-un termen bine definit, vor fi zone cu o majoritate musulmană, se va produce schimbarea populației. Europa va rămâne o țintă a migrației”, a spus Orbán, conform traducerii asigurate de organizatori.

CITEȘTE ȘI:
Viktor Orbán amenință cu blocarea bugetului UE dacă fondurile pentru Ungaria nu sunt deblocate

Premierul Ungariei s-a referit și la întâlnirea cu premierul României, Ilie Bolojan, pe care l-a catalogat ca fiind un politician „serios”, care se va lupta pentru interesele românilor și care este interesat de succesele româno-ungare.

Și Tokes László, președintele Consiliului Național Maghiar din Transilvania, a salutat întâlnirea dintre cei doi premieri și a susținut că absența partenerilor români de la dezbaterile de la Băile Tușnad este „un deficit al taberei”, dialogul româno-maghiar fiind „esențial pentru viitorul nostru comun”.

El a făcut un apel public către demnitarii români să accepte invitația la ediția din 2026 a Universității de Vară de la Băile Tușnad, pentru a purta un dialog deschis pe subiecte de interes pentru comunitatea maghiară, cum ar fi legea minorităților sau reorganizarea administrativ teritorială.

Președintele Comisiei de politică externă a Parlamentului Ungariei, Németh Zsolt, fondator al Universității de Vară „Tusvanyos”, le-a spus celor prezenți că la ediția din acest an al evenimentului s-au organizat 500 de evenimente, cu 1000 de invitați, de pe șase continente.

Proteste la Universitatea de Vară

La Băile Tușnad au fost prezenți, fără să fie lăsați să intre în perimetrul evenimentului, mai mulți membri și simpatizanți ai Asociației „Calea Neamului”, care au purtat steaguri tricolore românești, dar și pancarte pe pe care scria: „Ceva etern: Transilvania, pământ românesc”, „Suveranism - made in Hungary” sau „Viktor, ocupă-te de Trans(Pride)Budapesta, lasă Transilvania!”.

Câteva persoane au protestat la intrarea Universității de Vară „Tusvanyos” cu drapeluri și pancarte naționaliște și mesaje împotriva lui Viktor Orban, în Băile Tușnad, în data de 26 iulie 2025. Inquam Photos / Tudor Pană
 

Forțele de ordine i-au izolat pe manifestanți, care au scandat „Trăiască și înflorească Moldova, Ardealul sau Țara Românească” sau „Nu cedăm”, inclusiv în momentul în care coloana oficială a lui Viktor Orbán a trecut prin zonă.

Președintele Asociației Calea Neamului, Mihai Tîrnoveanu, a susținut că cei prezenți nu sunt împotriva etniei maghiare, ci împotriva politicii pe care o desfășoară Guvernul Orban și UDMR.

În opinia sa, politica internă și externă a Guvernului Viktor Orban are un singur scop, respectiv suveranitatea asupra Transilvaniei, ocuparea resurselor zonei, obținerea autonomiei teritoriale pe criteriul etnic și, apoi, alipirea de către Ungaria a unei părți din Transilvania, „care reconfigurează harta fostului Dictat de la Viena”.

Pentru asigurarea ordinii și liniștii publice la eveniment au fost prezente numeroase forțe de ordine, nefiind înregistrate incidente. În cursul serii este programat un concert, la care este așteptat un număr mare de persoane.

Cea de-a 34-a ediție a Universității de Vară „Tusvanyos” a adus, la Băile Tușnad, numeroși membri ai Guvernului de la Budapesta, dar și lideri UDMR, europarlamentari, parlamentari și aleși locali ai Uniunii, reprezentanți ai maghiarilor din afara granițelor, intelectuali, oameni de cultură sau activiști maghiari, în vreme ce prezența invitaților români a fost extrem de redusă.

Motto-ul sub care s-au desfășurat lucrările Universității de Vară a fost 'Pe noi poți conta!', care potrivit organizatorilor, transmite un mesaj de încurajare într-un context geopolitic și economic tot mai incert.

Universitatea de Vară de la Băile Tușnad este cunoscută sub denumirea de „Tusványos”, fiind vorba de abrevierea numelor contopite ale celor două localități în care s-a desfășurat până acum manifestarea - inițial la Bálványos, în județul Covasna, după care a fost mutată la Băile Tușnad, în Harghita.

Evenimentul este organizat de Consiliul Tineretului Maghiar din România și Fundația Pro Minoritate din Ungaria.

Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:

Premierul Ilie Bolojan, întâlnire informală cu Viktor Orban la Palatul Victoria: „Discuțiile au vizat în principal creșterea schimburilor comerciale”

Viktor Orban, mesaj pentru Ursula von der Leyen înainte de votul moțiunii de cenzură din Parlamentul European: „E timpul să plecați!”

Ultimele Stiri
abonare newsletter