U-BT Cluj-Napoca scrie istorie și se califică în faza a doua a grupelor Ligii Campionilor! Victorie răsunătoare cu Daruşşafaka

U-BT Cluj-Napoca a învins echipa turcă Daruşşafaka, cu 103-101 (26-24, 25-25, 18-29, 34-23), miercuri seara, la Istanbul.

U-BT, victorie cu echipa turcă  Daruşşafaka. Foto: Facebook/ U-BT Cluj-Napoca. U-BT, victorie cu echipa turcă Daruşşafaka. Foto: Facebook/ U-BT Cluj-Napoca.

Astfel, debutanta U-BT Cluj-Napoca a scris istorie, încheind grupa cu cinci victorii şi un eşec și calificându-se în faza a doua a grupelor Ligii Campionilor la baschet masculin.

În minutul 32, gazdele conduceau la o diferenţă de 18 puncte, 88-70. Clujenii au reuşit un final remarcabil, marcând ultimele nouă puncte ale partidei, de la scorul de 101-94, când mai erau două minute şi 24 de secunde.

Cubanezul Karel Guzman a fost cel mai bun om al echipei ardelene, cu 26 puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive.

Au mai jucat Brandon Brown 19 p, 5 pd, Stefan Bircevic 11 p, 2 rec, 3 pd, Dustin Hogue 19 p, 7 rec, 4 pd, Patrick Richard 12 p, 2 rec, 7 pd, Andrija Stipanovic 11 p, 2 rec, 2 pd, Elijah Stewart 5 p, 1 rec, Luca Colceag 1 rec.

La gazde au jucat Troy Caupain 2 p, 4 rec, 3 pd, Isaiah Pineiro 15 p, 3 rec, Wayne McCullough 7 p, 3 rec, 4 pd, Dogus Ozdemiroglu 19 p, 2 rec, 4 pd, Nathan Boothe 14 p, 5 rec, 2 pd, Gabriel Olaseni 18 p, 5 rec, 3 pd, Troy Selim Sav 4 p, 2 rec, Sinan Guler 13 p, 1 rec, 1 pd, Ragip Atar 1 rec, Gorkem Dogan 9 p, 2 rec, 1 pd.

Clasament final

1. U-BT Cluj-Napoca 11 puncte
2. Hapoel U-NET Holon 10
3. Daruşşafaka 8
4. Happy Casa Brindisi 7

Câştigătoarele grupelor se califică direct în faza secundă a grupelor, în timp ce formaţiile clasate pe locurile 2 şi 3 dispută baraje pentru accederea în aceste grupe. Meciurile din grupe se vor juca în perioada ianuarie-martie.