U-BT Cluj, victorie DRAMATICĂ în Basketball Champions League! Patrick Richard a marcat două coșuri incredibile. VIDEO

U-BT Cluj-Napoca a obţinut o victorie dramatică în faţa echipei israeliene Hapoel U-NET Holon, cu scorul de 106-101 (17-24, 20-22, 20-15, 26-22, 11-11, 12-7), după două reprize de prelungiri, miercuri seara, în BTarena, în Grupa G a Ligii Campionilor la baschet masculin.

Eliajah Stewart în meciul U-BT Cluj Hapoel Holon Eliajah Stewart în meciul U-BT Cluj Hapoel Holon

Începutul a fost dificil pentru campioana României, care era condusă cu 9 puncte după 20 de minute. ''U'' a reuşit o revenire frumoasă şi Patrick Richard a reuşit egalarea 83-83, cu un coş de trei puncte când mai erau 9 secunde de joc. Tot internaţionalul român de origine americană a salvat-o pe U-BT şi în finalul primei reprize de prelungiri, tot de la 3 puncte, când mai erau 6 secunde.

În a doua repriză de prelungiri, după mai multe aruncări ratate de ambele părţi, Brown a ajutat echipa antrenată de Mihai Silvăşan să se desprindă, cu un layup şi două aruncări libere transformate (101-97), apoi echipa israeliană a ratat şansa egalării, iar Guzman şi Brown au parafat victoria gazdelor.

Alături de Patrick Richard, evoluţii foarte bune au avut şi Andrija Stipanovic şi Brandon Brown.

Pentru U-BT au evoluat Brandon Brown 20 puncte, 1 recuperare, 8 pase decisive, Karel Guzman 8 p, 6 rec, 2 pd, Patrick Richard 17 p, 8 rec, 8 pd, Elijah Stewart 14 p, 1 rec, Andrija Stipanovic 29 p, 7 rec, 1 pd, Stefan Bircevic 6 p, 3 rec, 3 pd, Luca Colceag 2 rec, Ştefan Grasu, Dustin Hogue 12 p, 6 rec, 5 pd.

La Hapoel au jucat Fred Bourdillon 18 p, 5 rec, 1 pd, Rafael Menco 12 p, 2 rec, Guy Pnini 13 p, 2 rec, 4 pd, Steven Gray 10 p, 6 rec, 2 pd, Mark Ogden 1 rec, Joe Ragland 1 rec, 8 pd, Chris Johnson 14 p, 3 rec, Michale Kyser 15 p, 6 rec, Niv Misgav 19 p, 2 rec, 6 pd.

Clujenii au suferit singura înfrângere din grupă chiar în meciul tur cu Hapoel Holon.

Marţi, Happy Casa Brindisi a învins-o pe Daruşşafaka Istanbul cu 82-73.

În clasament, pe primul loc se află debutanta U-BT Cluj-Napoca, cu 7 puncte (4 jocuri), urmată de Hapoel, 5 puncte (3 j), Happy Casa Brindisi, 5 p (4 j), Daruşşafaka, 4 p (3 j).

Pe 7 decembrie va avea loc restanţa Daruşşafaka - Hapoel Holon.

U-BT Cluj-Napoca va juca următorul meci pe 15 decembrie, acasă, cu italienii de la Happy Casa Brindisi.

Câştigătoarele grupelor se califică direct în faza a doua a grupelor (Round of 16), în timp ce echipele de pe locurile 2 şi 3 joacă baraje (cel mai bun din trei meciuri) pentru accederea în faza următoare.