Handbalistele au „călit“ Oţelul

<p>Echipa de handbal feminin, „U“ Jolidon, a învins formaţia Oţelul Galaţi cu scorul de 34-30, într-un meci din cadrul etapei a 15-a a Ligii Naţionale.</p> <p>Clujencele au evoluat dezinvolt şi s-au impus în faţa unei echipe pe care nu au reuşit să o învingă în tur, în deplasare. Prima repriză a fost la discreţia vicecampioanelor, care au avut la pauză un avans de 5 puncte, destul de mic prin prisma jocului bun prestat. După pauză, elevele lui Gheorghe Covaciu au jucat mai mult la conservarea rezultatului, joc care le-a reuşit, întrucât gălăţencele nu au reuşit să se aproprie periculos. Gheorghe Covaciu a fost mulţumit de prestaţia handbalistelor aflate sub comanda sa.</p>

„Deocamdată am câştigat şi am luat două puncte. Fetele au făcut o primă repriză foarte bună, în a doua s-au lăsat, dar chiar nu sunt supărat pe ele fiindcă a fost un joc destul de simplu. Victoria este victorie. Deocamdată am luat două puncte cu o echipă care se bate pentru Cupele Europene, eu sunt mulţumit de acest rezultat“, a declarat la finalul partidei, antrenorul vicecampioanelor. Mihaela Tivadar a fost cea mai bună marcatoare a clujencelor, cu 11 reuşite. Celelalte „alb-negre“ care şi-au înscris numele pe tabela de marcaj au fost Florina Chintoan şi Mihaela Ani Senocico cu câte 7 goluri, Magdalena Paraschiv 4 g, Simona Vintilă 3 g şi Nicoleta Dincă 2 g.