„U” Cluj a câștigat și la Buzău! „Studenții” sunt pe primul loc

Universitatea Cluj își continuă parcursul excelent în Liga a 2-a și a obținut a doua victorie în doar câteva zile.

Echipa antrenată de Lincar s-a impus pe terenul celor de la FC Buzău, 1-0, într-un meci decis de golul lui Albert Voinea. Tânărul atacant a fost servit ideal de Andrei Blejdea în minutul 9 al jocului și a marcat din careul mic.

„Studenții”, încurajați de aproximativ 100 de fani la Buzău, au dominat meciul de la un capăt la altul și au ratat numeroase ocazii de gol. Blejdea, Voinea, Ribeiro, Pîrvulescu sau Haită au ratat ocazii peste ocazii în ambele reprize.
Din fericire pentru „U”, ocaziile un s-au răzbunat, iar meciul s-a încheiat cu 1-0 pentru clujeni. Universitatea are șase puncte după două etape și un golaveraj de 4-0.

Universitatea Cluj va evolua joi, de la ora 21:30, împotriva celor de la Unirea Constanța pe Cluj Arena. „Alb-negrii” pleacă din postura de mari favoriți cu echipa constănțeană și pot ajunge la nouă puncte după trei eetape.

Au evoluat echipele

FC Buzău: R. Stoian – R. Zamfir, Wiktorski, A. Lopez, C. Toma (cpt.) – Mondragon (Gaitan 46′), Cârstocea (Al. Munteanu 46′) – Cr. Ciobanu, Ekollo (D. Rogac 86′), T. Oltean (I. Neacșu 46′) – Chică-Roșă (Cip. Petre 75′)
Rezerve neutilizate: Cr. Avram – Vîrtej, Andronic, Oteliță
Antrenor: Cristian Pustai

”U” Cluj: Micle – Gîț, Gugu (cpt.), D. Ispas, Fl. Mitrea – Balgiu (Țurcan 58′), Dican – Hofman (Vl. Moraru 89′), Ribeiro (Nic. Pîrvulescu 73′), Blejdea (Haită 73′) – Alb. Voinea (Tescan 89′)
Rezerve neutilizate: Gorcea – Vomir, Taub, Novac
Antrenor: Erik Lincar