Simona Halep s-a calificat în sferturile finalei Australian Open 2021

Simona Halep s-a calificat în sferturile finalei Australian Open 2021. Următorul meci îl va avea cu celebra jucătoare americană Serena Williams.

Simona Halep s-a calificat, duminică, în sferturile de finală de la Australian Open 2021, după scorul 3-6, 6-1, 6-4, în confruntarea cu Iga Swiatek, din Polonia.

Simona Halep a cîștigat confruntarea cu Iga Swiatek, și s-a calificat în sferturile din finală. Victoria a fost câștigată pe deplin de românca Simona Halep, care a controlat jocul, cu excepția ultimelor trei game-uri din primul set, când poloneza Iga Swiatek și-a ridicat nivelul. Lucrul care a dezavatajat-o pe poloneză a fost că s-a grăbit să termine cu multe puncte, dar a greșit enorm. Au fost 41 de greşeli neforţate comise de Swiatek şi doar 17 greşeli neforţate în dreptul Simonei.

Acum urmează confruntarea cu americanca Serena Williams, iar Simona nu va avea mult timp la dispoziție deoarece se anunță un joc de foc între cele două sportive.