Băieţii au luat „Trofeul Carpaţi“

<p />Echipa României a câştigat duminică ediţia a 39-a a Trofeului Carpaţi la handbal masculin, după ce a învins formaţia Ucrainei cu scorul de 28-23 (12-9), în ultimul său joc, în Sala Sporturilor din Piatra Neamţ.

Meciul a fost echilibrat în prima sa parte, dar echipa noastră s-a desprins după primele 20 de minute de joc, la capătul cărora scorul era 8-8. Un timeout cerut de selecţionerul Vasile Stângă a dat roade şi tricolorii au marcat de trei ori la rând (11-8), diferenţa menţinându-se şi la pauză (12-9). În partea secundă, echipa noastră s-a desprins decisiv, diferenţa de pe tabela de marcaj ajungând şi la 8 goluri (21-13, min. 45). Oaspeţii au redus ecartul în final, România câştigând cu 28-23. În primele partide, România învinsese Iordania cu 42-24 şi România B cu 38-27.