Punct miraculos obținut de naționala României în deplasarea din Norvegia

Echipa națională de fotbal a României a obținut o remiză extrem de importantă în vederea calificării la Euro 2020.

Claudiu Keseru în tricoul echipei naționale Claudiu Keseru în tricoul echipei naționale

România a remizat, 2-2, pe terenul Norvegiei, într-un meci în care elevii pregătiți de Cosmin Contra au fost conduși cu 2-0. Nordicii au deschis scorul primii în minutul 56 prin Elyounoussi, cel care a profitat de un șut deviat și l-a învins pe Tătărușanu.

Norvegia ne-a surprins în minutul 70 cu un gol marcat pe contraatac de talentatul Martin Odegaard, omul care aparține de Real Madrid.

Tricolorii au arătat o altă față în ultimele 15 minute ale jocului și au reușit să reducă din avantaj în minutul 77 prin Claudiu Keșeru, atacantul care a marcat cu o lovitură de cap. Keseru avea să restabilească egalitatea în minutul 90+2 cu un gol marcat din interiorul careului.

Norvegia: Grytebust - Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami - Odegaard, Selnaes, Berge, Henriksen - King, Elyounoussi (Kamara '84). Antrenor Lars Lagerback;

România: Tătăruşanu - Chipciu, Săpunaru, D. Grigore, Toşca - Deac, Anton, Stanciu (Maxim '72), Grozav (I. Hagi '60) - Keşeru, Puşcaş (Ţucudean '60). Antrenor Cosmin Contra.