Simona Halep, eliminată surprinzător de la Roland Garros

Simona Halep a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros de tânără jucătoare din Statele Unite ale Americii, Amanda Anisimova.

Anisimova s-a impus fără drept de apel, în două seturi, 6-2, 6-4, într-un meci în care campioana en-titre de la Roland Garros a fost surclasată clar.

Jucătoare de doar 17 ani a reușit două break-uri în primul set și s-a impus cu 6-2, în 28 de minute de joc. Halep nu a avut răspuns la jocul excelent prestat de Anisimova nici în actul secund, iar  după primele game-uri era condusă cu 3-0. Jucătoarea din România a reușit însă să revină în meci, a egalat, 4-4 și a avut o minge de break pentru un 5-4 care i-ar fi oferit șansa de a servi pentru a câștiga setul 2.

Halep a irosit șansa de break, în timp ce Anisimova  a reușit un break câștigător în următorul game pentru un 6-2, 6-4. Anisimova se va duela în semifinale cu Ashleigh Barty din Australia, jucătoare care a trecut de Madison Keys.

Simona Halep va coborâ până pe locul 8 în clasamentul WTA după eliminarea de la Roland Garros.