Remiză spectaculoasă în Gruia! „Tricolorii mici” au egalat Belgia cu două goluri superbe marcate spre final

Fără eșec în cele 10 partide disputate în preliminariile pentru EURO 2019, echipa de tineret a României a remizat în meciul amical disputat la Cluj împotriva selecționatei similare a Belgiei, scor 3-3.

După o dominație sterilă dictată în prima parte a jocului, belgienii au deschis scorul în minutul 35 prin Dion Cools. Fundașul dreapta al celor de la Club Brugge a prins o "torpilă" superbă, iar mingea s-a oprit în vinclul porții apărate de căpitanul României. Ratarea uriașă din câțiva metri a lui Nedelcu a fost urmată de golul egalizator al României, dintr-un penalty obținut de Dragomir, contestat intest de oaspeți și transformat de Denis Drăguș, aflat la debutul în tricoul "tricolorilor mici" (45+1).

Cu o echipă aproape complet schimbată la pauză, belgienii au început în forță mitanul secund, Ionuț Radu fiind întins la primul șut sănătos al elevilor lui Walem. Trasorul de la mare distanță al lui Florin Ștefan a trecut milimetric pe lângă stâlpul porții apărate de Teunckens (55). Imediat după, oaspeții au "fulgerat" de două ori apărarea lui Rădoi, ducând scorul la 3-1 în doar două minute. Mai întâi Aaron Iseka, cu o lovitură de cap imparabilă (56), apoi Isaac Mbenza, cu un șut năprasnic din centrul careului după o centrare excelentă a lui Omeonga (58) au "știrbit" din reputația "tineretului", gruparea cu cea mai bună apărare din preliminarii cu doar 4 goluri încasate. Spre final de meci, "tricolorii mici" s-au jucat cu ocaziile ivite, iar ultimul intrat pe teren, Darius Olaru a reușit să marcheze cu un șut năprasnic din afara careului (90). Împinși de la spate de publicul care a îndurat frigul lăsat în Gruia, elevii lui Rădoi au reușit egalarea in extremis, Andrei Ciobanu finalizând cu sânge rece pasa lui Mihai Dobre (90+2).

Raymond Füstös

România U21 3-3 Belgia U21 (1-1)
Stadion: "Dr. Constantin Rădulescu", Cluj-Napoca
Spectatori: 5.000
Arbitri: Iulian Călin / Valentin Avram, Mircea Orbuleț / Marian Barbu
Marcatori: Drăguș (pen. 45+1), Olaru (90), Ciobanu (90+2) / Cools (35), Iseka (56), Mbenza (58)
Cartonașe galbene: - / Mbenza (45), Bossaerts (62)

România U21 (4-3-3)
I. Radu (cpt., C. Căbuz 58) - F. Ștefan (A. Radu 57), Adr. Rus, V. Ghiță (D. Ciobotariu 69), R. Boboc - Vl. Dragomir (D. Olaru 76), D. Nedelcu (R. Grigore 70), O. Moruțan (M. Dobre 69) - D. Drăguș (R. Moldoveanu 69), Adr. Petre (Fl. Coman 57), D. Man (A. Ciobanu 57)
Antrenor: Mirel Rădoi

Belgia U21 (4-3-3)
J. Teunckens - C. de Norre, W. Faes, Z. Vanheusden, D. Cools - S. Bastien, J. Vanlerberghe, B. Heynen - I. Mbenza (F. Amuzu 61), S. Schrijvers (cpt.), D. Lukebakio
La pauză au intrat: D. Wouters, A. de Sart, A. Leya Iseka, J. Schryvers, R. Bushiri, O. Mangala, M. Bossaerts, S. Omeonga, A. Saelemaekers
Antrenor: Iohan Walem