”Studenţii” obţin prima victorie în deplasare din acest sezon, 3-0, cu Farul Constanța

Jucătorii antrenați de Adrian Falub au câștigat meciul jucat în deplasare în compania formației Farul Constanța, scor 3-0, în etapa a 11-a a Ligii a II-a, deşi au jucat o oră în inferioritate numerică.

Universitatea Cluj a început meciul, practic, de la scorul de 1-0 după ce în minutul 6 jucătorul echipei gazde, Mihai Popa, intervine târziu în dreapta careului mic, la o pătrundere a lui Haţiegan, îi dă peste picior clujeanului şi arbitrul dictează penalty. Dorin Goga bate penalty-ul lejer, pe jos, în stânga, după ce Popa sărise în stânga sa şi Universitatea Cluj conduce.

Jallow, pentru echipa gazdă, și Gavra, pentru echipa clujeană încearcă poarta dar ratează.

În minutul 34 Iuliu Haţiegan primeşte al doilea galben după ce intră cu talpa la un adversar, la mijlocul terenului, şi este eliminat.

La 10 minute după începerea reprizei secunde, Goga ridică peste apărare o minge dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, Gavra e ţinut de Dombrovschi şi Roumadi, mingea e protejată pentru venirea portarului, însă Octavian Ursu profită şi înscrie printre picioarele lui Mihai Popa, Universitatea Cluj mărind diferența pe tabela de marcaj la 2-0.

Ultimul gol pentru echipa clujeană vine cu 10 minute înainte de fluierul final, Roumadi şi Twumasi se încurcă singuri şi nu reuşesc să respingă cu capul la o degajare lungă a lui Dur-Bozoancă, Roumadi îi pasează apoi lui George Florescu, care îl depăşeşte în viteză pe Kwado Twumasi şi înscrie în dreapta, plasat, pe lângă Mihai Popa. Grigoraş gesticulează către fundaşii săi iar Universitatea Cluj ajunge la scorul de 3-0, scor cu care încheie și partida.

Sâmbătă, de la ora 20:30, pe Cluj Arena, Universitatea Cluj va întâlni formația Dacia Unirea Brăila.

Farul Constanța: Mih. Popa - Dombrovschi, Kwado Twumasi, Roumadi, Zamfir - Tudorică, Apostolache - Al. Grigoraş (cpt.), R. Licu, Mbaka - Jallow
Rezerve: Raclău - P. Niţă, M. Dumitraşcu, Sabangeanu, Ţăranu, Alb. Robu, Rz. Prodan. Antrenor: Petre Grigoraş

Universitatea Cluj: Dur-Bozoancă - Takacs, Abrudan, Andr. Cordoş, Berci - G. Florescu, Kofi Twumasi - Oct. Ursu, Goga (cpt.), Haţiegan - Gavra
Rezerve: Albuţ - Al. Coman, Hordouan, Taub, Gab. Giurgiu, M. Coman, Căpuşă. Antrenor: Adrian Falub