CFR Cluj obține prima victorie după o lungă perioadă nefastă. Țucudean marchează din singurul șut pe poartă

Echipa de fotbal CFR Cluj s-a impus, astăzi, pe terenul celor de la Hermannstadt, scor 1-0, într-o partidă pe care sibienii au controlat-o în cea mai mare parte. Clujenii au marcat la singura lor ocazie importantă, prin Ţucudean.

Campioana României a întrerupt seria partidelor fără victorie și s-a impus din singurul șut pe spațiul porții. Ţucudean a fost din nou salvator şi a înscris în minutul 69 singurul gol al partidei. A fost singura ocazie a campioanei, în timp ce sibienii au ratat din aproape toate poziţiile.

Prima ocazie a meciului le-a aparţinut gazdelor, dar şutul căpitanului Dâlbea s-a dus peste poarta lui Arlauskis. Manea (29) a trimis peste poartă din lovitură liberă, iar Tsoumu a ratat de două ori în prima repriză.

După revenirea de la vestiare, în minutul 69, singura ocazie din acest meci a fost fructificată de către Ţucudean care a deschis scorul, după ce a scăpat din marcaj, 0-1. Sibienii au răspuns imediat însă Dâlbea a trimis puţin pe lângă poartă iar până la finalul partidei scorul a rămas același, 0-1.

Următoroarea partidă pentru pemtru CFR Cluj va avea loc miercuri, de la ora 21:30, în compania formației Chindia Târgoviște, în 16-imile Cupei României.

FC Hermannstadt - CFR Cluj 0-1 (Ţucudean 69')

FC Hermannstadt:  Căbuz - Company, Mijuskovic, I. Stoica, Tătar - Dâlbea (cp), Antonov - Serediuc, Nkololo, Chalkiadakis - Tsoumou; Rezerve: R. Bega - B. Rusu, I. Petrescu, C. Pamfile, Blănaru, Ali Vega, Dandea. Antrenor: Alexandru Pelici

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Lang, Vinicius, Camora - Djokovic, Males, Moutinho - Omrani, Ţucudean, Păun; Rezerve: Jesus Fernandez - Hoban, Mureşan, Ioniţă, Mailat, Costache, Tambe. Antrenor: Toni Conceicao