Rușine la puterea a doua pentru CFR Cluj după eliminarea din Europa League

CFR Cluj a suferit o a doua înfrângere în play-off-ul Europa League după ce a fost învinsă pe teren propriu de Dudelange, scor 2-3. În tur, luxemburghezii s-au impus cu 2-0.

Echipa din Gruia a fost eliminată de deţinătoarea titlului din Luxemburg, Dudelange, echipă care în acest sezon se află însă pe penultimul loc în campionat. Este pentru prima dată în istoria fotbalului din Luxemburg când o echipă ajunge în grupele cupelor europene.

Dacă eşecul cu 2-0 din tur părea un accident, în manşa secundă a fost o confirmare că valoarea campioanei României a fost supraestimată.

Echipa antrenată de Toni Conceicao a început slab meciul, jucătorii părând haotici, cu pase trimise fără destinatar, s-au precipitat de fiecare dată când au ajuns în careul advers şi au arătat disperare la finalizare.

Dudelange a jucat inteligent şi a aşteptat momentul în care poate să lovească pe contraatac. Primul gol care a venit în poarta apărată de Fernandez venit în minutul 50, când Sinani a prins un şut superb din afara careului şi mingea s-a oprit în vinclu. CFR Cluj a încercat să arate şi mai multă determinare, dar după doar trei minute a venit o eroare mare în apărare, Sinani a profitat şi a făcut 2-0.

Clujenii au continuat să atace, ratând foarte mult, iar câteva minute mai târziu tot Dudelange a marcat, prin Turpel, în minutul 78. După acest gol suporterii au început să strige ,,demisia” şi să părăsească stadionul.

Văzându-se clar învinsă și necalificată, CFR Cluj a început să înscrie pe final, prin Tambe (85) şi Omrani (88), dar deja era mult prea târziu pentru a duce meciul în prelungiri.

Luxemburghezii se califică cu scorul de 5-2 după cele două victorii cu CFR Cluj.

Echipele de start:
CFR Cluj: Jesus Fernandez - Cristian Manea, Paulo Vinicius, Adam Lang, Mario Camora (căpitan) - Mihai Bordeianu, Alexandru Ioniţă, Mate Males - Sebastian Mailat, George Ţucudean, Billel Omrani.
Rezerve: Giedrius Arlauskis - Adrian Păun, Julio Baptista, Ovidiu Hoban, Andrei Mureşan, Ionuţ Peteleu, Robert Tambe. Antrenor: Antonio Conceicao.

Dudelange: Joe Frising - Kevin Malget, Tom Schnell (căpitan), Jerry Prempeh, Aniss El Hriti - Stelvio Da Cruz, Danel Sinani, Clement Couturier - Dominik Stolz, David Turpel, Bryan Melisse. Antrenor: Dino Toppmoeller.
Rezerve: Enzo Esposito - Milan Bisevac, Sanel Ibrahimovic, Mario Pokar, Patrick Stumpf, Edisson Jordanov, Nicolas Perez.

Arbitru: Davide Massa; arbitri asistenţi: Filippo Meli, Fabiano Preti; arbitru de rezervă: Maurizio Mariani (toţi din Italia).