Universitatea învinge la Bistița și merge mai departe în Cupa României

Echipa de fotbal antrenată de Adrian Falub a reușit să se califice în următoarea fază a Cupei României după ce a învins formația Gloria Bistrița cu scorul de 2-1.

Universitatea Cluj a dominat în prima repriză, mai multe ocazii de gol fiind ratate până la pauză.

În partea a doua a partidei, după câteva schimbări inspirate ale lui Falub, Laszlo Sepsi luându-i locul lui Berci, iar Hațiegan în locul lui Ursu, meci a fost unul mult mai ofertant. În minutul 54 Adrian Falub efectuează și ultima schimbare, Goga intrând în locul lui Greu.

Golul a venit 10 minute mai târziu, Coman a deschis, după care bistriţeanul Hordouan a mai risipit a reușit să mărească diferența la două goluri.

Ovidiu Stoianof a redus, pentru Bistrița, din diferenţă cu golul de 1-2. Nu s-a mai întâmplat nimic până la final, iar „U” Cluj a ajuns în turul patru al Cupei României, fază care se va disputa în 12 septembrie.

În campionatul regulat, vor avea de întâlnit Luceafărului Oradea, luni, 3 septembrie, de la ora 18, pe Cluj Arena.

Echipele de start:
Gloria Bistrița: Pop – Patca, Bucur, Hasnăș, Meșter, Moldovan, Nalați, Cilean, Rus, Suciu, Stoianof

Universitatea Cluj: Dur-Bozoancă – Takacs, Abrudan, Corodș, Berci (Sepsi ’46) – Greu (Goga ‘54), Kofi, Florescu – Hordouan, Coman, Ursu (Hațiegan ‘46)