Înfrângere dureroasă pentru CFR în Luxemburg. Dudelange - CFR Cluj 2-0

CFR Cluj a pierdut manşa tur din play-off-ul Europa League, 0-2 în Luxemburg cu modesta formaţie Dudelange.

Pornită ca favorită în acest meci, echipa antrenată de Toni Conceicao nu a reușit să se întoarcă cu puncte din meciul tur al play-off-ul Europa League disputat în compania formației Dudelange

Elevii lui Dino Toppmoller au fost mai periculoşi, atât în prima parte cât şi în cel de-al doilea mitan. Şi au avut ceva mai mult noroc.

După 10 minute de joc, clujenii au fost nevoiți să efectueze prima schimbare, Juan Emmanuel Culio fiind înlocuit de Males din cauza unei accidentări.

Imediat după aceasta Stolz şi Turpel au tras periculos la poarta CFR-ului, dar mingea a trecut pe lângă. Singura faza notabilă a jucătorilor clujeni a fost golul marcat de Omrani și anulat pe motiv de offside.

După pauză primul care a încercat poarta a fost jucătorul luxemburgezilor, Turpel a deschizând scorul în minutul 66, după ce Arlauskis scosese iniţial şutul lui Clement.

Nou intrat pe teren, Sinani, a dublat avantajul echipei gazdă dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri care nu i-a dat prea multe şanse portarului lituanian. Scorul a rămas până la finalul meciului 2-0 pentru jucătorii luxemburghezi iar clujenii vor fi nevoiți acasă să arate că merită să meargă mai departe.

Partida retur va avea loc saptămâna viitoare, joi, 30 august, de la ora 20:00, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca.

În celălalt meci disputat în această seară, FCSB a pierdut, în deplasare, în fața formației Rapid Viena, scor 1-3 (0-2).

Echipele de start:
Dudelange: Joubert (Frising ‘53) – Malget, Schnell, Prempeh, El Hriti – Turpel, Stelvio, Kruska, Coutourier (Melisse '88), Stolz – Stumpf (Siami ‘65)

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureșan, Camora – Culio (Males ‘10), Bordeianu (De Luca ’70), Hoban – Omrani, Țucudean, Păun (Mailat ’61)