BT Tennis Trophy: favoritul numărul unu, eliminat

<p />James Duckworth, favoritul numărul unu, a pierdut în a treia zi a turneului BT Tennis Trophy într-un meci entuziasmant câştigat de românul Teodor Crăciun în două seturi, 6-7, 2-6.

Primul set a fost unul maraton, tie-break-ul fiind adjudecat de Crăciun la scorul de 11-9. În cel de al doilea set, românul a avut de conservat doar avantajul psihologic şi a reuşit să se impună cu 6-2. Un alt român, Gabriel Moraru, a facut un meci mare în compania italianului Giulio Torroni. Torroni era favorit, cel puţin prin prisma faptului că îl eliminase în primul tur pe favoritul doi, slovacul Kamil Capkovic, dar Moraru a reuşit să contrabalanseze acest aparent handicap şi să îşi impună jocul de regularitate. Moraru-Torroni, un meci aplaudat la scena deschisă, scor final 7-5, 7-5. Darius Florin Brăguşi a reuşit şi el calificarea în sferturile de finală, dupa ce adversarul său, Adrian Cruciat s-a retras la scorul de 6-5 pentru el.