România, învinsă și de Croația la Eurobasket 2017, cu 74-58

Naționala României a fost învinsă de valoroasa formație a Croației cu scorul de 74-58 (20-12, 22-17, 15-13, 17-16), sâmbătă, în al doilea său meci din Grupa C a Campionatului European de baschet masculin - FIBA Eurobasket 2017, ale cărei meciuri au loc în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

După 68-83 cu Cehia, ''vulturii'' au cedat și în fața Croației, după un meci bun, mai ales în debutul său și în a doua jumătate.

Tricolorii au început în forță și au condus cu 10-0, dar apoi a urmat o cădere inexplicabilă și scorul a ajuns la 28-12 pentru croați în debutul sfertului secund. La jumătatea confruntării, scorul era de 44-29 pentru oaspeți. Croația, care a avut procentaje remarcabile de la distanță (3 puncte) și libere, a reușit să își adjudece la diferențe minime și ultimele două sferturi, în care prestația ''vulturilor'' a fost mai mult decât onorabilă.

Vlad Moldoveanu a fost și de data aceasta cel mai bun om al echipei României, cu 14 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive. Pentru România au mai jucat Andrei Mandache 9 p, 7 rec, 6 pd, Cătălin Petrișor, Radu Paliciuc 7 p, 3 rec, 2 pd, Bogdan Nicolescu 4 p, 1 rec, Octavian Popa-Calotă 4 p, 1 rec, 1 pd, Alexandru Olah 8 p, 3 rec, Titus Nicoară, Emanuel Cățe, Rolland Torok 3 p, 1 pd, Cătălin Baciu 6 p, 2 pd, Nandor Kuti 3 p, 2 rec, 5 pd.

La croați au evoluat Filip Kruslin 6 p, 1 rec, 1 pd, Marko Popovic 9 p, 2 rec, Krunoslav Simon 4 p, 7 rec, 4 pd, Dario Saric 11 p, 10 rec, 2 pd, Roko Leni Ukic 7 p, 4 rec, 3 pd, Luka Zoric 10 p, 1 rec, Darko Planinic 1 p, 2 rec, Dragan Bender 3 p, Ivan Ramljak 2 p, 1 rec, 4 pd, Bojan Bogdanovic 21 p, 6 rec, 1 pd.

În alte meciuri jucate sâmbătă în Grupa C, Muntenegru a dispus de Ungaria cu 72-48, iar Spania, campioana en titre, a trecut de Cehia cu 93-56.

Spania ocupă primul loc, urmată de Croația, Muntenegru, Cehia, România, Ungaria.

Duminică este zi de pauză, iar luni vor avea loc partidele Ungaria — Cehia (15,00), Muntenegru — Croația (17,45), Spania — România (20,30).